KATEGORIE
- Formularze podatkowe
- Formularze sądowe
- Formularze ZUS
- Inne
- Kodeksy
- Koszty sądowe i inne
- Opieka społeczna
- Prawo
- Prawo administracyjne
- Prawo autorskie
- Prawo budowlane
- Prawo cywilne
- Prawo finansowe
- Prawo gospodarcze
- Prawo karne
- Prawo konstytucyjne
- Prawo medyczne
- Prawo międzynarodowe prywatne
- Prawo nowych technologii
- Prawo obce
- Prawo podatkowe
- Prawo pracy
- Prawo rodzinne i opiekuńcze
- Prawo spółdzielcze
- Procedura sądowa
- Umowy
- Wzory pism
Najpopularniejsze
- Na skróty
Rekrutacja na stanowisko dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej
Kategoria:
Prawo
W dniu 9 marca 2010 roku wejdą w życie przepisy rozporządzenia z dnia 5 lutego 2010 r. w sprawie rekrutacji na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego. Rozporządzenie określa szczegółowy tryb rekrutacji na stanowiska dyrektora i zastępcy dyrektora izby celnej oraz naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego, sposób badania zdolności organizatorskich i predyspozycji do kierowania zespołami ludzkimi oraz zakres tematyczny testu wiedzy.
Informacja o wolnych stanowiskach służbowych - w przypadku rekrutacji na stanowisko dyrektora izby celnej będzie podawana do publicznej wiadomości przez Szefa Służby Celnej. Natomiast w przypadku rekrutacji na stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego informacja ta będzie podawana przez dyrektora izby celnej. Informację należy zamieścić w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz na stronie intranetowej tego urzędu - w przypadku informacji o wolnym stanowisku dyrektora izby celnej lub siedzibach izb celnych oraz na stronach intranetowych tych izb - w przypadku informacji o wolnym stanowisku zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika i zastępcy naczelnika urzędu celnego.
Informacja będzie zawierać:
1) stanowisko służbowe, na ktaóre jest prowadzona rekrutacja, wraz z określeniem jednostki organizacyjnej, do której jest prowadzona;
2) zakres zadań wykonywanych na stanowisku służbowym, na które jest prowadzona rekrutacja;
3) kryteria wymagane na stanowisku, na które jest prowadzona rekrutacja
4) wykaz dokumentów, które należy złożyć, oraz termin i miejsce ich składania.
Termin składania dokumentów wymienionych w informacji nie może być krótszy niż 14 dni od dnia zamieszczenia informacji.
W rekrutacji zastosowane będą testy wiedzy opracowane dla stanowiska, na które jest prowadzona rekrutacja, test badający zdolności organizatorskie i predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi, zawierający kryteria dokonywania oceny badanych zdolności i predyspozycji oraz jednolite formularze dokumentujące przebieg rekrutacji. Testy i formularze, będą opracowywane przez 6-osobowy centralny zespół do spraw rekrutacji, powoływany przez Szefa Służby Celnej na okres trzech lat spośród osób, których wiedza i doświadczenie zawodowe oraz autorytet dają rękojmię prawidłowego wykonywania zadań. Natomiast wyboru testu badającego zdolności organizatorskie i predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi, dokonuje centralny zespół do spraw rekrutacji. Testy musi zatwierdzić Szef Służby Celnej.
Rekrutację będzie przeprowadzać 4-osobowy zespół powoływany przez Szefa Służby Celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko dyrektora izby celnej oraz dyrektora izby celnej - w przypadku rekrutacji na stanowisko zastępcy dyrektora izby celnej, naczelnika urzędu celnego i jego zastępcy. Zadaniem tego zespołu będzie analiza - pod względem formalnym dokumentów. Następnie - w przypadku zakwalifikowania kandydata do testu wiedzy zespół zawiadomi go w formie pisemnej o terminie i miejscu przeprowadzenia tego testu. Test wiedzy obejmować będzie wybrane zagadnienia z zakresu prawa konstytucyjnego, prawa administracyjnego, prawa celnego i podatkowego, prawa karnego skarbowego, finansów publicznych, funkcjonowania Służby Celnej oraz aktualnych zagadnień społeczno-gospodarczych. Test wiedzy trwa 40 minut i zawiera 100 pytań jednokrotnego wyboru. Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymuje się 1 punkt. Warunkiem zakwalifikowania się do kolejnego etapu rekrutacji jest uzyskanie z testu wiedzy co najmniej 75 punktów.
Zdolności organizatorskie oraz predyspozycje do kierowania zespołami ludzkimi badane będą za pomocą pisemnego testu. Z testu kandydat może uzyskać wynik: poniżej przeciętny, przeciętny oraz ponadprzeciętny. Kandydat, który uzyskał z testu wynik ponadprzeciętny będzie dopuszczany do rozmowy kwalifikacyjnej. Wynik testu zachowuje ważność przez rok od dnia jego przeprowadzenia i w przypadku uzyskania wyniku ponadprzeciętnego funkcjonariusz celny przystępujący do kolejnej rekrutacji nie przystępuje do testu w okresie roku od dnia jego przeprowadzenia.
Z kolei podczas rozmowy kwalifikacyjnej dokonywana jest ocena kompetencji komunikowania się, podejmowania decyzji oraz odporności na stres. Oceny kompetencji dokonuje się za pomocą pytań, w tym pytań sytuacyjnych oraz tekstu i pytań do tekstu. Oceny kompetencji dokonane zostaną z zastosowaniem następującej skali punktów od 0 do 4 (0 – brak kompetencji, 4 – bardzo wysoki poziom kompetencji). Oceny kompetencji będzie dokonywać każdy z członków zespołu. Wynik oceny kompetencji stanowi suma punktów przyznanych przez poszczególnych członków zespołu.
W wyniku rekrutacji wyłonionych zostanie nie więcej niż trzech kandydatów, którzy uzyskali największą liczbę punktów z oceny kompetencji dokonanej podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W sytuacji uzyskania przez kandydatów równej liczby punktów z oceny, o wyłonieniu kandydata lub kandydatów zadecyduje wynik testu wiedzy. Następnie listę wyłonionych kandydatów wraz z wynikami poszczególnych etapów rekrutacji zespół przekaże odpowiednio Szefowi Służby Celnej, dyrektorowi izby celnej lub naczelnikowi urzędu celnego.
| Data: | 2010-03-04 |
| Autor/źródło: | Zespół serwisu SerwisPrawa.pl |
| Kategoria: | Prawo |
ZAPYTAJ PRAWNIKA
Nie znalazłeś wzoru umowy?
Masz problem prawny?
już od 19.90 zł
Wyślij nam pytanie wyceny
- to nic nie kosztuje
Płacisz tylko za gotową odpowiedź
- to nic nie kosztuje
Płacisz tylko za gotową odpowiedź




Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Skomentuj pierwszy!