- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAplikacjeNowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem- co wolno, a co jest...

    Nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem- co wolno, a co jest zabronione?

    Ograniczenia w przemieszczaniu się

    Jednym z podstawowych obostrzeń są dalsze ograniczenia w przemieszczaniu się. Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

    • dojazdu do pracy – jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
    • Wolontariatu – jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
    • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego – będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

    UWAGA! Przemieszczać można się jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

    Rekreacja i spacery w dobie koronawirusa

    Przepisy wyłączające zakaz przemieszczania się odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin).  Zaleca sie, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. 

    Do  kategorii codziennych potrzeb można zaliczyć także np. jednorazowe wyjście w celach sportowych, typu bieganie czy jazda na rowerze. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych oraz o tym, że powinniśmy uprawiać sport w grupie maksymalnie dwuosobowej (nie dotyczy to jednak rodzin).

    Place zabaw wyłączone z użytku

    Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia. Podobnie miejskie siłownie i inne tego typu miejsca, które stanowią ośrodek skupisk ludzkich.


    Nowe zasady korzystania z komunikacji miejskiej

    Szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 zmusiło władze do podjęcia bardziej radykalnych kroków w zakresie komunikacji miejskiej. Niestety wraz z zamknięciem szkół przedszkoli, placówek kultury itd. część samorządów ograniczyło również ilość taboru , co spowodowało znaczne zagęszczenie pasażerów w środkach komunikacji miejskiej.  Wychodząc naprzeciw zagrożeniu z tym związanym postanowiono, że w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.


     Obostrzenie dotkną także kościoły

    Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadzono kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

    Przebywanie pracowników w zakładzie pracy

    Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

    Źródło:
    Oficjalna strona: Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE