- Reklama -
piątek, 22 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeZarabiasz 500 zł na umowie o dzieło? Rząd zabierze Ci część...

    Zarabiasz 500 zł na umowie o dzieło? Rząd zabierze Ci część wypłaty

    Prokryzysowe plany rządu

    W dobie kryzysu, wzrostu bezrobocia i recesji gospodarczej wywołanej de facto decyzją rządu o tymczasowym zamrożeniu gospodarki, należałoby raczej oczekiwać rozwiązań o charakterze wspierającym, a nie zwiększający fiskalizm państwa. Choć obecnie wprowadzono jedynie obowiązek zgłaszania zawarcia takiej umowy, nikt nie kryje, że jest to wstęp do ich pełnego oskładkowania. Poszerzenie bazy przychodów z umów cywilnoprawnych oraz wzrost wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to jedne z podstawowych celów rządowego „Wieloletniego Planu Finansowego”.  Plany ozusowania umów o dzieło dotkliwie odczują nie tyle firmy, ale sami dziełowicze, którzy – o ile zachowają kontrahenta – będą musieli dzielić się swoim wynagrodzeniem z ZUS. Bez wątpienia zwiększy to szarą strefę , a część osób wykonujących dzieło po prostu pożegna się z pracą.

    Obowiązkowa rejestracja umów o dzieło w ZUS

    Wstępem do ozusowania umów o dzieło jest wprowadzony w ramach Tarczy Antykryzysowej przepis art. 22, nakazujący obowiązkową rejestrację umów o dzieło w ZUS od 1 stycznia 2021 roku. Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw zakłada, że płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zawarciu każdej umowy o dzieło, jeżeli umowa taka zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy.


    Kontrowersyjny pomysł uderzy w tysiące Polaków 

    Umowy o dzieło, jako umowy cywilnoprawne, nie były dotąd ozusowane, a co za tym idzie umożliwiały zarobienie dodatkowych pieniędzy osobom niezamożnym.   Umowy o dzieło to także podstawowe źródło dochodu dla osób wykonujących zawody artystyczne. W praktyce tysiące Polaków bardzo dotkliwie odczuje politykę rządu, bowiem w dobie szalejącej inflacji i rosnącego bezrobocia będą zaciskać pasa patrząc, jak ich ciężko zarobione pieniądze zabiera państwo, finansując z nich socjalne obietnice wyborcze.

    Podstawa prawna:
    Art. 22  ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020, poz. 568)
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE