Spis treści
Jak długo trwa izolacja z powodu dodatniego wyniku testu na koronawirusa?
Ostateczny czas trwania izolacji będzie zależał od stanu zdrowia pacjenta, czyli objawów klinicznych choroby COVID-19, a także decyzji lekarza podstawowej opieki zdrowotnej albo lekarza sprawującego nad nim opiekę w szpitalu albo w izolatorium.
Jakie są zasady izolacji w warunkach domowych?
Osoby skierowany do izolacji domowej na skutek rozpoznania u nich zakażenie koronawirusem, w 7. dobie otrzymają SMS o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w 8.-10. dobie. Lekarz ten zdecyduje o tym, jak długo potrwa izolacja pacjenta. Może to zrobić za pomocą teleporady, ale może też zdecydować o konieczności wizyty domowej.
Zakończenie izolacji u pacjentów z objawami oraz pacjentów bezobjawowych
Jeśli lekarz POZ nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, u pacjentów bez objawów klinicznych koniec izolacji następuje po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
U pacjentów z objawami infekcji czas izolacji powinien kończyć się po 3 dniach bez gorączki i bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.
W szczególnych sytuacjach, w przypadku osób wykonujących zawód medyczny lub sprawujących opiekę nad osobami przebywającymi w domach pomocy społecznej, lub przypadkach uzasadnionych klinicznie (jeśli podjęto decyzję o testowaniu) zakończenie izolacji następuje po uzyskaniu dwukrotnie ujemnego wyniku tego testu z próbek pobranych w odstępach co najmniej 24-godzinnych. Dotyczy to osób, które otrzymały wcześniej pozytywny wynik testu. Wykonanie testu nie jest warunkiem powrotu pracownika medycznego do pracy.
W przypadku osób, które mają słabą odporność (np. choroby przewlekłe), izolacja może zostać przedłużona do 20 dni.
Źródło:
Oficjalna strona: Serwis Rzeczpospolitej Polskiej