- Reklama -
piątek, 10 stycznia 2025
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBaza wiedzyRynek pracy czekają zmiany

    Rynek pracy czekają zmiany

    Celem ustawy jest zwiększenie poziomu zatrudnienia w Polsce, przede wszystkim jeśli chodzi o miejsca pracy wysokiej jakości.

    Rynek pracy tematem zmian w prawie

    Rynek pracy stał się przedmiotem nowej ustawy, którą w Wigilię zaakceptował rząd. Na posiedzeniu w dniu 24 grudnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projekt przewiduje kompleksową modernizację instytucji rynku pracy. Chodzi o udoskonalenie funkcjonowania Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) i form aktywizacji zawodowej oraz podnoszenie umiejętności kadr gospodarki. Reforma została zapisana w Krajowym Planie Odbudowy.

    Zwiększenie poziomu zatrudnienia w Polsce

    Celem ustawy jest zwiększenie poziomu zatrudnienia w Polsce, przede wszystkim jeśli chodzi o miejsca pracy wysokiej jakości. Dotyczy to także dostosowania kadr do potrzeb gospodarki, która przechodzi zmiany wynikające z postępu technologicznego, transformacji energetycznej oraz procesów demograficznych.

    Dlatego też zmianie ulegają priorytety działania PSZ. Będą one nastawione na rynek pracy, klienta i potrzeby przedsiębiorców. Chodzi m.in. o:

    • aktywizację osób biernych zawodowo i rolników, którzy chcą się przekwalifikować – rolnicy, którzy posiadają powyżej 2 ha przeliczeniowe, nie mający stałych dochodów, będą mogli ubiegać się o status osoby bezrobotnej;
    • wspieranie kierunkowe określonych grup, np. osób młodych, seniorów, osób z niepełnosprawnościami, kobiet z dziećmi czy osób zainteresowanych własnym biznesem.

    Co zyskają przedsiębiorcy?

    Jak wskazano w uzasadnieniu, pracodawcy otrzymają większe wsparcie – zmniejszy się biurokracja i obowiązki sprawozdawcze dla przedsiębiorców. Usługi urzędów pracy zostaną także unowocześnione i zautomatyzowane. Ułatwiony zostanie także dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) osób, które prowadzą jednoosobowe firmy oraz osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Uelastycznione zostanie także gospodarowanie środkami Funduszu Pracy.

    Zmiany w programie Aktywny Rodzic

    Ponadto, nowe przepisy przewidują wyłączenie świadczeń „Aktywny Rodzic” z definicji dochodu, w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej. Rozwiązanie oznacza, że otrzymywanie świadczeń „Aktywny Rodzic” nie będzie miało wpływu na prawo do uzależnionych od dochodu:

    • świadczeń z pomocy społecznej i
    • innych świadczeń/form wsparcia, które opierają się na definicji dochodu z ustawy o pomocy społecznej.

    Rozwiązanie będzie miało zastosowanie także do spraw o świadczenia z pomocy społecznej lub innych form wsparcia rozpoczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy.

    Wejście w życie nowych przepisów

    Nowe przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

     

     

     

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE