W projekcie Ministerstwa Zdrowia zostały również doprecyzowane regulacje, które mówią o opłatach za egzamin. Według zaproponowanych przepisów zwrot opłat za egzamin nastąpi jedynie w sytuacji, gdy zdający powiadomi Centrum Edukacji Medycznej o rezygnacji z udziału w egzaminie nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. Projekt zakłada także możliwość przeniesienia opłaty a egzamin na inny termin. Opłata za egzamin specjalizacyjny stanowi dochód budżetowy państwa, a jej wysokość ustala kierownik jednostki szkolącej.
W propozycji rozporządzenia zostały określone dokumenty, jakie musi złożyć farmaceuta, aby przystąpić do egzaminu państwowego. W tymże celu farmaceuta, któremu minister właściwy do spraw zdrowia uznał dotychczasowy dorobek naukowy i zawodowy powinien złożyć do ośrodka wojewódzkiego właściwego ze względu na miejsce zatrudnienia farmaceuty następujące dokumenty:
-
wniosek o dopuszczenie do egzaminu państwowego,
-
decyzję w sprawie uznania dotychczasowego dorobku naukowego i zawodowego farmaceuty za równoważny ze zrealizowaniem programu właściwej specjalizacji i dopuszczeniu go do egzaminu państwowego w przedmiotowych dziedzinach, wydaną przez ministra właściwego do spraw zdrowia,
-
dokument potwierdzający wniesienie na konto Centrum Edukacji Medycznej opłaty za egzamin państwowy.
Dokumenty, o których mowa jest powyżej należy złożyć w terminie do dnia 15 lipca każdego roku dla sesji jesiennej lub do dnia 15 stycznia każdego roku dla sesji wiosennej, w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od wydania decyzji przez ministra właściwego dla spraw zdrowia.
Projekt rozporządzenia będzie przedmiotem szerokich konsultacji społecznych m.in. z Naczelną Radą Aptekarską, Naczelną Radą Lekarską, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych, Sekretariatem Ochrony Zdrowia KK NSZZ „Solidarność”, Federacją Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia, Federacją Związku Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej, Polskim Towarzystwem Farmaceutycznym, towarzystwami naukowymi w obszarze farmacji, Konsultantami krajowymi w dziedzinach farmacji oraz ze wszystkimi uczelniami medycznymi w Polsce.
Wejście w życie projektu rozporządzenia usprawni farmaceutom przebieg procesu egzaminacyjnego.
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl