Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością interpretacji i stosowaniem się do norm z różnych dziedzin prawa. Mnogość i zawiłość przepisów oraz możliwych rozwiązań, a przede wszystkim częstotliwość ich zmian, wymaga znajomości wielu aktów normatywnych. Jednak prowadzenie własnego przedsiębiorstwa związane jest z szeregiem obowiązków innego rodzaju, dlatego coraz większym powodzeniem cieszą się kancelarie prawne zajmujące się kompleksową i bieżącą obsługą firm oraz doradztwem z zakresu dziedzin związanych z obrotem gospodarczym. Chroniąc interesy swoich klientów dają im poczucie komfortu.
Niekwestionowaną zaletą tego typu usług jest ich coraz większa dostępność. Przedsiębiorcy obawiają się kosztów obsługi prawnej, jednak na rynku stosowane są różne modele rozliczeń. W zależności od zawartej umowy adwokat może być dostępny bez ograniczeń przez cały miesiąc lub przez ustaloną liczbę godzin. Elastyczność oferty popularyzuje tę formę obsługi prawnej, zainteresowaniem cieszą się: rozliczanie na podstawie ustalonego ryczałtu, każdorazowe wycenianie poszczególnych usług lub korzystanie z wynegocjowanej stawki godzinowej. Często, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, kancelarie oszczędzają także ich czas – porad udzielają z wykorzystaniem nowych technologii: telefonicznie, mailowo oraz za pomocą videokonferencji.
Prowadzenie własnej firmy wymusza na przedsiębiorcach podpisywanie wielu umów – z pracownikami, kontrahentami, dostawcami towarów i usług. Radca prawny lub adwokat pomoże sporządzić projekt korzystnej umowy oraz zaopiniuje przesłaną przez kontrahenta. Wówczas zwróci uwagę na zapisy, które mogą być niekorzystne i należy je bezwzględnie usunąć oraz przedstawi propozycję zmian. Pomoże to uchronić firmę przed niepożądanymi skutkami niewłaściwego zrozumienia umowy, ustrzeże przed oszustwem i zabezpieczy jej interes.
Kompleksowa obsługa prawna firm gwarantuje doradztwo w różnych kwestiach, o których przedsiębiorca nie ma pojęcia. Zawierając umowę otrzymuje sprawdzone rozwiązania dla biznesu: podczas zakładania działalności czy wprowadzania zmian. Może zasięgnąć rady w kwestiach księgowych, kadr i płac. Klient oszczędza czas i pieniądze – prawnik może zdiagnozować i przeciwdziałać problemowi, który jeszcze nie pojawił się na horyzoncie.
Kancelaria w ramach zawartej umowy pomoże także firmie przejść przez sytuacje kryzysowe. Przygotowywanie pism sądowych, monitorowanie należności i ich egzekwowanie, prowadzenie sporów z dłużnikami lub z wierzycielami, rozprawy sądowe to jedne z trudniejszych kwestii podczas prowadzenia własnego biznesu. Wielu przedsiębiorców potrzebuje wsparcia i reprezentowania swojego stanowiska podczas rozmów ugodowych, procesów handlowo-negocjacyjnych na przykład z bankami oraz postępowań przed sądami i innymi instytucjami takimi jak organy administracji publicznej czy organy egzekucyjne. I co szczególnie istotne uzyskania pozwoleń (na przykład na budowę), licencji i koncesji, by firma mogła się rozwijać i przynosić zyski.
Artykuł został przygotowany przez: