Podczas procedury przyznawania środków finansowych przeznaczonych na finansowanie projektów celowych uwzględnia się zgodność przewidzianych do realizacji prac lub zadań z celami polityki naukowej, naukowo – technicznej i innowacyjnej państwa, poziom naukowy prac lub zadań przewidzianych do realizacji, praktyczną użyteczność oczekiwanych wyników prac lub zadań przewidzianych do realizacji. Dodatkowo brane pod uwagę są takie kryteria jak: znaczenie przewidzianych do realizacji prac lub zadań dla rozwoju międzynarodowej współpracy w zakresie nauki i techniki oraz możliwość współfinansowaniu przewidzianych do realizacji prac lub zadań z innych źródeł niż środki finansowe na naukę. Finansowanie zadań ze środków finansowych przeznaczonych na naukę pochodzących z innych źródeł niż budżet państwa może nastąpić w przypadkach szczególnie ważnych dla realizacji polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa i odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu, z uwzględnieniem celu i sposobu wydatkowania wskazanego przez podmiot przekazujący te środki.
Natomiast przy finansowaniu badań przemysłowych (stosowanych) i prac rozwojowych prowadzonych w ramach projektów celowych podlegających przepisom o pomocy publicznej stosuje się przepisy rozporządzenia, które zostało wydane na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki. Finansowanie ze środków finansowych na naukę badań przemysłowych (stosowanych) i prac rozwojowych – objętych projektem celowym z dziedzin – które nie podlegają przepisom o pomocy publicznej może stanowić nie więcej niż 70% łącznych nakładów na te badania. Prace wdrożeniowe i inwestycyjne związane z realizacją projektu celowego są finansowane w całości ze środków finansowych wnioskodawcy.
Zadaniem ministra właściwego do spraw nauki jest ogłoszenie w dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronach internetowych obsługującego go urzędu komunikaty o możliwości składania wniosków o przyznanie środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie projektów celowych co najmniej 4 miesiące przed upływem terminu złożenia wniosku. Termin składania wniosków o finansowanie projektów może pozostać przedłużony przez ministra oraz określony w komunikacie.
Wnioskodawca może złożyć wniosek samodzielnie bądź wspólnie z jednostką naukową, w które będą w całości i lub w części realizowane badania przemysłowe (stosowane) i prace rozwojowe, pisemny wniosek o finansowanie w 4 egzemplarzach oraz w formie elektronicznej. Wzór wniosku określony został w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Rozporządzenie dokładnie wymienia dokumenty, jakie wnioskodawca musi dołączyć do wniosku. Wniosek o finansowanie projektu celowego może być rozpatrzony po uzyskaniu opinii, od co najmniej dwóch recenzentów, w tym od recenzenta oceniającego projekt ze względu na przewidywane efekty gospodarcze i społeczne.
W przypadku otrzymania środków finansowych wnioskodawca projektu jest zobligowany do składania raportów rocznych z realizacji projektu celowego, który powinien być sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia. Roczny raport powinien być złożony w dwóch egzemplarzach w terminie do dnia 31 marca – nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy
Internetowa Kancelaria Prawna
www.SerwisPrawa.pl