Do konkursu może przystąpić każdy, kto spełnia wymagania określone w art. 32a § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz w ogłoszeniu o konkursie. Zgodnie z tą regulacją kandydaci muszą posiadać wykształcenie wyższe magisterskie oraz co najmniej 5 – letni staż pracy – w tym, co najmniej 2 lata na stanowisku kierowniczym. Muszą posiadać obywatelstwo polskie, pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystać z pełni praw publicznych. Nie mogą być oni karani za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe oraz nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej z powodu jej nadużywania lub rażącego zaniedbywania swoich obowiązków względem dziecka. Kandydaci nie mogą być karani zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o którym mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 14, poz. 114 i Nr 249, poz. 2104 oraz z 2006 r. Nr 79, poz. 551) oraz muszą posiadać nieposzlakowaną opinię. Zgodnie z tym artykułem kandydaci na stanowiska dyrektora albo kierownika finansowego sądu wyróżniają się wiedzą teoretyczną i doświadczeniem w dziedzinie finansów publicznych, prowadzenia inwestycji i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa oraz przeciwko którym nie jest prowadzone postępowanie o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
Termin wyznaczony do składania dokumentów nie może być krótszy niż 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie. Prezes danego sądu w terminie 14 dni od dnia opublikowania na stronie internetowej sądu oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie tego sądu listy kandydatów, którzy spełniają wymagania formalne określone w ogłoszeniu musi przekazać komisji dokumenty złożone przez kandydatów. Ponadto występuje on do Ministra Sprawiedliwości o wyznaczenie podmiotów do opracowania testów lub zestawów pytań.
Kryteria oceny kwalifikacji, wiedzy, predyspozycji oraz umiejętności kandydata stanowią kompetencje zawodowe, kierownicze, społeczne oraz intelektualne i osobowościowe. Zakres kryteriów oceny dokładnie określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Natomiast szczegółowy zakres kryteriów oceny został określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Podczas dokonywania oceny wg kryteriów komisja bierze pod uwagę zakres wykonywanych zadań, zakres odpowiedzialności kierowniczej, zakres uprawnień do podejmowania decyzji oraz rodzaj i zakres kontaktów niezbędnych do wykonywania zadań i liczbę podległych pracowników oraz zakres ich samodzielności.
Zadaniem przewodniczącego komisji jest zawiadomienie na piśmie – za potwierdzeniem odbioru – członków komisji i kandydatów, którzy wskazani są na liście o terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu – co najmniej na 7 dni przed rozpoczęciem konkursu. Konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich polega na ocenie spełnienia wymagań dotyczących kwalifikacji kandydatów na posiedzeniu z udziałem kandydatów, na podstawie prezentacji własnej kandydatów; na posiedzeniu tym kandydaci przedstawiają też koncepcję działania na stanowisku, którego konkurs dotyczy. Podczas drugiego etapu oceniana jest wiedza oraz predyspozycje i umiejętności kandydatów na podstawie testów lub zestawów pytań, które są opracowywane na zlecenie Ministra Sprawiedliwości, działającego na rzecz danego sądu, wyznaczone podmioty, wyspecjalizowane w zakresie finansów publicznych i psychologii. Testy lub zestawy pytań przekazuje się prezesowi danego sądu w opieczętowanych kopertach. Trzeci etap to rozmowa kwalifikacyjna, podczas której komisja ocenia w szczególności umiejętności kandydata dotyczące wykorzystania w praktyce jego wiedzy i doświadczenia zawodowego z zakresu zadań wykonywanych na stanowisku, którego konkurs dotyczy. Ocenę rozmowy kwalifikacyjnej wyraża się w sposób opisowy oraz w przyjętej przez komisję skali ocen. Należy podkreślić, iż przebieg rozmowy kwalifikacyjnej jest utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk. Komisja dokonuje oceny kwalifikacji, wiedzy oraz predyspozycji i umiejętności kandydatów niezbędnych do wykonywania zadań na stanowisku, którego konkurs dotyczy, a ocena jest wyrażana w sposób punktowy lub opisowy.
Pisemne zawiadomienie o wyniku konkursu komisja przekazuje kandydatom, za potwierdzeniem odbioru, w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały o wyniku konkursu. Natomiast uchwałę o wyniku konkursu oraz dokumentację z przebiegu konkursu komisja przekazuje prezesowi danego sądu w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały.