Spis treści
Drobna pożyczka – gdzie ją zaciągnąć?
Zaciągałeś kiedyś pożyczki lub kredyty, ale miałeś problem z ich spłatą? Jeżeli opóźnienia w spłacie przekroczyły 30 dni, to w BIK przy Twoim nazwisku prawdopodobnie widnieją stosowne wzmianki. To może utrudnić zaciągnięcie np. kredyty gotówkowego czy hipotecznego. W przypadku dużych kwot bank skrupulatnie sprawdza zarówno zdolność, jak i historię kredytową wnioskodawcy.
Zanim zaczniesz starać się o kredyt w banku, powinieneś polepszyć swoją historię kredytową. Możesz to zrobić na kilka sposobów. Dobrym pomysłem jest zaciągnięcie popularnej chwilówki lub pożyczki ratalnej. Jeżeli dotychczas nie korzystałeś z oferty firm pozabankowych, będziesz mógł skorzystać z promocji – pierwszą pożyczkę otrzymasz bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Listę firm pozabankowych i najważniejsze informacje o poszczególnych produktach (np. maksymalną wysokość pożyczki, RRSO czy łączny koszt pożyczki) znajdziesz w serwisie Moneystore.pl.
Przed zaciągnięciem wybranej pożyczki sprawdź, czy firma będzie sprawdzać Twoją historię kredytową – szukaj ofert pożyczek bez BIK. Jednocześnie zadbaj, aby informacja o zaciągnięciu i spłacie zobowiązania zasiliła Twoją historię w BIK. W ten sposób poprawisz swoją historię. Choć negatywne wpisy nie zostaną usunięte, to obok nich pojawią się pozytywne, a to poprawi Twoją ocenę punktową.
Zrezygnuj z kart kredytowych i spłać wszystkie zaległe zobowiązania
Jeżeli masz w portfelu karty kredytowe, to jak najszybciej się ich pozbądź. Dlaczego? Banki limity dostępne na kartach kredytowych zaliczają do zobowiązań, i to nawet wówczas, gdy kartę kredytową traktujesz jako dodatkowe zabezpieczenie i korzystasz z niej bardzo rzadko. Chcesz pozostawić kartę? W takim razie obniż jej limit do minimum.
Nie masz karty kredytowej, ale korzystasz z limitu kredytowego w rachunku? Przez bank zostanie on uznany za Twoje zobowiązanie. Rozsądnie będzie zatem zrezygnować z niego.
Masz na koncie zaległe zobowiązania finansowe? Spłać je jak najszybciej – w zależności od tego, jakiego rodzaju są to zobowiązania zależy, czy informacja o nich jest przekazywana do BIK-u lub innych baz gromadzących informacje o zadłużeniu. Im szybciej spłacisz zadłużenie, tym szybciej w bazie zostanie odnotowana taka informacja.
Sprawdź swoją zdolność kredytową
Gdy już poprawisz historię kredytową, pozostaje sprawdzić wpisy widniejące w BIK-u. Raz na pół roku możesz wnioskować o wydanie bezpłatnego raportu. Znajdziesz w nim informacje o dotychczas zaciągniętych zobowiązaniach i tym, jak je spłacałeś. Dlaczego warto wystąpić o raport?
Choć zdarza się to rzadko, może się okazać, że np. bank czy firm pozabankowa przekazała mylne informacje dotyczące zobowiązania, które zaciągnąłeś. Jeżeli w historii pojawiły się negatywne wpisy, mimo że pożyczkę czy kredyt spłacałeś rzetelnie, czyli w terminach, to możesz mieć problem, aby w przyszłości uzyskać środki z banku.
Jeżeli stwierdzisz błędy w raporcie, pozostaje Ci skontaktować się podmiotem, u którego się zadłużyłeś i wyjaśnić sytuację. Po zapoznaniu się ze sprawą, firma powinna wysłać wniosek o skorygowanie informacji widniejących na Twoim koncie.