- Reklama -
środa, 27 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesJak powstaje spółka jawna

    Jak powstaje spółka jawna

    Zgodnie z treścią art. 22 Kodeksu spółek handlowych, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem. Należy pamiętać, że umowa spółki powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników oraz dodatkowe oznaczenie „spółka jawna”. Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu „sp. j.”
    Umowa spółki jawnej
    powinna zawierać:
    1) firmę i siedzibę spółki,
    2) określenie wkładów wnoszonych przez każdego wspólnika i ich wartość,
    3) przedmiot działalności spółki,
    4) czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

    Spółka jawna powstaje z chwilą wpisu do rejestru. Osoby, które działały w imieniu spółki po jej zawiązaniu, a przed jej wpisaniem do rejestru, za zobowiązania wynikające z tego działania odpowiadają solidarnie.

    Zgłoszenie spółki jawnej do sądu rejestrowego powinno zawierać:
    1) firmę, siedzibę i adres spółki,
    2) przedmiot działalności spółki,
    3) nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) wspólników oraz adresy wspólników albo ich adresy do doręczeń,

    4) nazwiska i imiona osób, które są uprawnione do reprezentowania spółki, i sposób reprezentacji. Wszelkie zmiany w/w danych winne zostać zgłoszone do sądowi rejestrowemu. Każdy wspólnik ma prawo i obowiązek zgłoszenia spółki jawnej do rejestru. Do zgłoszenia należy dołączyć złożone poświadczone notarialnie wzory podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki.


    Spółka cywilna może zostać przekształcona w spółkę jawną.
    Przekształcenie wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Z chwilą wpisu do rejestru spółka, cywilna staje się spółką jawną. Spółce tej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników. Do powstania spółki jawnej może dojść również w drodze przekształcenia każdej spółki handlowej w jawną na podstawie art. 551 i następnych KSH.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE