- Reklama -
poniedziałek, 25 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesJaka kara grozi za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa?

    Jaka kara grozi za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa?

    Powyższy przepis wskazuje, że czynem nieuczciwej konkurencji jest przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa albo ich nabycie od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy. Ma to zastosowanie także względem osoby, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego – przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy. Pamiętajmy jednak, że powyższej regulacji nie stosuje się wobec tego, kto od nieuprawnionego nabył, w dobrej wierze, na podstawie odpłatnej czynności prawnej, informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa. Sąd może zobowiązać nabywcę do zapłaty stosownego wynagrodzenia za korzystanie z nich, nie dłużej jednak niż do ustania stanu tajemnicy.

    Naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa jest na gruncie omawianej ustawy czynem związanym z odpowiedzialnością karną. Zgodnie bowiem z regulacją art. 23 w/w aktu prawnego, kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy, ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto, uzyskawszy bezprawnie informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, ujawnia ją innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej. Sformułowanie "…jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy" – zawarte w końcowej części tego przepisu nie określa tzw. obiektywnego warunku karalności, ale konstytutywny dla bytu czynu zabronionego skutek przestępny. W konsekwencji brak podstaw do twierdzenia, że czyn zabroniony określony w art. 23 ust. 1 tej ustawy nie może być popełniony w formie stadialnej usiłowania.

    Odpowiedzialność karna sprawcy powyższego przestępstwa nie jest jednak jedyną formą odpowiedzialności. Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji przewiduje bowiem istnienie odpowiedzialności cywilnej w takiej sytuacji. Art. 18 wprost wskazuje, że w razie dokonania czynu nieuczciwej konkurencji (a takim jest ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa nawet przez byłego pracownika), przedsiębiorca, którego interes został zagrożony lub naruszony, może żądać:

    • zaniechania niedozwolonych działań;
    • usunięcia skutków niedozwolonych działań;
    • złożenia jednokrotnego lub wielokrotnego oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie;
    • naprawienia wyrządzonej szkody, na zasadach ogólnych;
    • wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści, na zasadach ogólnych;
    • zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego – jeżeli czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony.

    Sąd, na wniosek uprawnionego, może orzec również o wyrobach, ich opakowaniach, materiałach reklamowych i innych przedmiotach bezpośrednio związanych z popełnieniem czynu nieuczciwej konkurencji. W szczególności sąd może orzec ich zniszczenie lub zaliczenie na poczet odszkodowania.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE