- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesJakie są obowiązki pracodawcy likwidującego prowadzoną działalność gospodarczą?

    Jakie są obowiązki pracodawcy likwidującego prowadzoną działalność gospodarczą?

    Przede wszystkim należy prawidłowo wypełnić formularz CEIDG-1 z informacją o likwidacji działalności gospodarczej (jest to ten sam druk, na którym dokonuje się zgłoszenia rozpoczęcia działalności – dostępny w urzędach gmin lub urzędach miast oraz na stronie internetowej: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/ ). Wypełniony formularz można złożyć w urzędzie właściwej gminy lub miasta, za pośrednictwem powyższej strony internetowej, gdy korzystamy z bezpiecznego podpisu elektronicznego lub posiadamy zaufany profil internetowy, a także w bardziej tradycyjny sposób – za pośrednictwem Poczty Polskiej, z tym że podpis przedsiębiorcy na wniosku w takim przypadku musi zostać poświadczony przez notariusza, co stanowi koszt około 20 zł. Obecna droga likwidacji działalności gospodarczej jest o tyle prostsza, że przedsiębiorca za pomocą powyższego formularza dokonuje jednoczesnego poinformowania o likwidacji właściwego Urzędu Skarbowego, następuje także wykreślenie przyznanego przy rejestracji numeru REGON. Pamiętajmy, o dołączeniu dokumentu VAT-Z, gdy przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT. W przypadku ZUS-u droga jest nieco trudniejsza – samo bowiem musimy zgłosić wyrejestrowanie ubezpieczonego (składamy w tym celu formularz ZUS ZWUA). Zgłoszenie do ZUS powinno nastąpić w terminie 7 dni od daty wygaśnięcia tytułu do ubezpieczenia.
     

    Jeżeli działalność gospodarcza była związana z uzyskaniem koncesji lub zezwolenia, to ciąży na nas dodatkowo obowiązek zgłoszenia likwidacji do organu, który danej koncesji lub zezwolenia udzielił.

    Zgodnie z treścią art. 24 ust. 3a Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, przedsiębiorca który  jest podatnikiem  podatku dochodowego  od osób fizycznych likwidując prowadzoną działalność gospodarczą sporządza wykaz składników majątku na dzień jej likwidacji.

    Obowiązkowo przez 5 lat od zakończenia roku, w którym przedsiębiorstwo zostało zlikwidowane, należy przechowywać wszystkie dokumenty księgowe, podatkowe i inne związane z zakończeniem działalności gospodarczej. Urzędy mają bowiem prawo do przeprowadzenia kontroli takich dokumentów, niezależnie czy prowadzimy czy zlikwidowaliśmy działalność gospodarczą. Nie zapominajmy także o rozwiązaniu wszystkich umów, które były zawierane w ramach prowadzonej działalności.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE