- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesJednolity Plik Kontrolny - co musisz o nim wiedzieć?

    Jednolity Plik Kontrolny – co musisz o nim wiedzieć?

    Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

    Jednolity Plik Kontrolny można zdefiniować jako księgi i dokumenty księgowe firmy prowadzone w formie elektronicznej i w określonym formacie, które należy na żądanie przekazywać organom podatkowym. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej sporządzanie Jednolitego Pliku Kontrolnego to obowiązek, jaki spełnić mają podmioty korzystające z programów komputerowych do prowadzenia księgowości. W praktyce dotyczy to więc nie tylko firm, które wdrożyły specjalne (płatne lub nie) oprogramowanie, ale też podmiotów pracujących np. na MS Excel.

    Jednolity Plik Kontrolny już wcześniej wprowadziły takie państwa, jak Niemcy, Luksemburg czy Austria. Ma on na celu wspierać działanie organów podatkowych, a także ustandaryzować dane elektroniczne przekazywane do urzędu podatkowego. JPK ułatwia przeprowadzanie kontroli, a jednocześnie pozwala wykryć nieprawidłowości związane z rozliczaniem podatku VAT.

    Kiedy należy wysyłać Jednolity Plik Kontrolny?

    W ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego wyróżnia się struktury logiczne dla określonych obszarów, a więc ewidencji zakupu i sprzedaży (JPK_VAT), wyciągów bankowych (JPK_WB), faktur VAT (JPK_FA), magazynu (JPK_MAG), ksiąg rachunkowych (JPK_KR), podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) oraz ewidencji przychodów (JPK_EWP).

    Przedsiębiorca ma obowiązek co miesiąc wysyłać dokument JPK_VAT. Pozostałe struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego należy przesyłać dopiero na żądanie organów skarbowych. JPK zawiera dane umożliwiające identyfikację podatnika, a więc np. numer NIP lub REGON, a także dane dotyczące dokumentów sprzedażowych i dowodów zakupu. Może on być podpisywany kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub z wykorzystaniem profilu zaufanego.

    Jak przygotować JPK?

    Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny darmowy program, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy, aby wygenerować JPK. W tym celu należy pobrać tabelę w formie arkusza kalkulacyjnego, a następnie uzupełnić odpowiednie rubryki danymi z rejestru VAT. Konieczne jest też posiadanie profilu zaufanego, potwierdzającego tożsamość przedsiębiorcy oraz pobranie aplikacji Klient JPK 2.0, umożliwiającej konwersję pliku i jego przesłanie.

    Chociaż Jednolity Plik Kontrolny można wygenerować samodzielnie, wielu przedsiębiorców decyduje się na specjalny program do JPK. Pozwala on przesyłać deklaracje bezpośrednio do Ministerstwa Finansów, a ponadto ułatwia przygotowywanie danych i ich weryfikację do wygenerowania JPK na żądanie. Aplikacje tego typu zapewniają większe bezpieczeństwo w raportowaniu podatkowym ze względu na możliwość testowania i przechowywania danych. Istotną zaletą programu do JPK jest też monitoring zmian prawnych, co pozwala na przygotowanie deklaracji zgodnych z aktualnie obowiązującymi przepisami.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE