Spis treści
Polska Klasyfikacja Działalności
Polska Klasyfikacja Działalności to systematyka działalności gospodarczych stosowana w statystyce publicznej, ewidencji oraz rachunkowości.Każdy przedsiębiorca powinien w niej odnaleźć taki kod, który najlepiej opisuje jego własną działalność.
Obowiązek posługiwania się kodami PKD dotyczy:
- osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wpisanych do CEIDG
- podmiotów objętych obowiązkiem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), czyli na przykład spółek osobowych, kapitałowych, spółdzielni, fundacji.
Kody PKD podaje się już podczas rejestracji firmy, we wniosku o wpis do CEIDG, Aby odnaleźć kod dla swojej działalności, można skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD na Biznes.gov.pl. Znajdzie się tam też informację, których działalności nie może prowadzić osoba fizyczna.
Jeśli istnieje problem w ustaleniu właściwego kodu działalności, można skorzystać z elektronicznego formularza pomocy Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wystarczy, że szczegółowo opisze się tam przedmiot działalności, a urząd pomoże ustalić kod PKD.
We wpisie w CEIDG powinny się znaleźć tylko te kody PKD, które faktycznie określają to, co robi przedsiębiorca. Nie wpisuje się kodów na zapas – listę kodów można aktualizować w dowolnym momencie. Jeżeli profil działalności się zmienia, to przedsiębiorca ma obowiązek wskazać nowe kody PKD lub usunąć te, które już go nie dotyczą, w ciągu 7 dni od zmiany.
Jak zmienić kod PKD w firmie jednoosobowej ?
W dowolnym momencie można:
- zgłosić zmianę profilu działalności – zmienić kod głównej działalności
- rozszerzyć zakres działalności – dodać kody PKD dla działalności dodatkowych
- zawęzić zakres działalności – wykreślić nieaktualne kody PKD.
Pamiętaj! Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową, zarejestrowaną w CEIDG, kody PKD zmieniasz w swoim wpisie w rejestrze. Zmiana danych nie wiąże się z żadnymi kosztami. Zmianę powinieneś zgłosić w ciągu 7 dni od dnia zmiany danych.