Spis treści
Przedmiotowo istotne elementy umowy spółki
Kodeks wskazuje tzw. essentialia negotii umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli elementy wystarczające i konieczne do wywołania skutku w postaci powstania spółki (do czasu zgłoszenia do rejestru – spółki w organizacji). Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać w szczególności:
- firmę i siedzibę spółki;
- przedmiot działalności spółki;
- wysokość kapitału zakładowego;
- czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział;
- liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników;
- czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.
Dodać należy, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Odnosząc się do charakteru prawnego umowy spółki trzeba podkreślić, że umowa ta prowadzi do powstania stosunku cywilnoprawnego i jest umową cywilnoprawną. Zawiera jednak cechy szczególne, właściwe dla regulacji prawa handlowego (zob. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. akt: I CSK 391/10). Szczególnymi cechami tejże umowy są niewątpliwie postanowienia dotyczące firmy, kapitału zakładowego, problematyki udziałów i wkładów, jak też dalszych korzyści i obowiązków wspólników. Kwestie te zostaną krótko przedstawione.
Uwaga!
Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Oświadczenie członków zarządu spółki o wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego przejdź do formularza »
Firma spółki
Określenie „firma” używać można zamiennie z określeniem „nazwa”. Firma spółki może być obrana dowolnie (z pewnymi zastrzeżeniami). Powinna jednak zawierać dodatkowe oznaczenie "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością". Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "spółka z o.o." lub "sp. z o.o.". W przypadku otwarcia ewentualnej likwidacji spółki, firma zawierać powinna dodatkowe oznaczenie „w likwidacji”.
Kapitał zakładowy spółki oraz kwestie związane z udziałami
Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5.000 złotych. Kapitał ten dzieli się na udziały o równej albo nierównej wartości nominalnej. Wartość nominalna każdego udziału nie może być niższa niż 50 złotych. Warto nadmienić, że udziały nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej. Jeżeli udział jest obejmowany po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę (tzw. „agio”) przelewa się do kapitału zapasowego.
Umowa spółki powinna stanowić, czy wspólnik może mieć tylko jeden, czy więcej udziałów. Jeżeli wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, wówczas wszystkie udziały w kapitale zakładowym powinny być równe i są niepodzielne.
Aport
Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.
W tym miejscu należy nadmienić, że umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być również zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnianego w systemie teleinformatycznym (zawarcie umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy wymaga wypełnienia formularza umowy zawartego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy podpisem elektronicznym). W takim przypadku, na pokrycie kapitału zakładowego wnosi się wyłącznie wkłady pieniężne.
Kwestia dodatkowych korzyści lub obowiązków
Jeżeli wspólnikowi mają być przyznane szczególne korzyści lub jeżeli na wspólników mają być nałożone, oprócz wniesienia wkładów na pokrycie udziałów, inne obowiązki wobec spółki, należy to pod rygorem bezskuteczności wobec spółki dokładnie określić w umowie spółki.
Podstawa prawna
Art. 151, art. 152, art. 153, art. 154, art. 157, art. 1571, art. 158, art. 159, art. 160, art. 161, art. 163, art. 274 ustawy z dnia 15 września 2000 r., – Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1030).
Orzecznictwo
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 kwietnia 2011 r., sygn. akt: I CSK 391/10 (tekst orzeczenia dostępny jest w bazie orzeczeń Sądu Najwyższego pod adresem www.sn.pl).