E-faktura w ramach KSeF od 1 lipca 2024 roku stanie się jedyną dopuszczalną metodą dokumentowania transakcji. Zamiast tradycyjnych, papierowych dokumentów, firmy będą musiały korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur. Dla wielu przedsiębiorców faktury ustrukturyzowane okażą się nie tylko obligatoryjnym, ale również pomocnym narzędziem, które usprawni wiele procesów finansowych. Przekonaj się, jakie korzyści wynikają z używania e-faktury KSeF!
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego warto przejść na faktury ustrukturyzowane,
- jakie są korzyści wynikające z korzystania z e-faktur KSeF,
- jak efektywnie przetwarzać faktury z Comarch EDI KSeF.
Przejdź na faktury ustrukturyzowane!
Przejście na faktury ustrukturyzowane może przynieść firmom wiele korzyści. E-faktury są generowane i przetwarzane elektronicznie, co przekłada się na znaczne skrócenie czasu potrzebnego na ich obsługę. Możliwość automatycznego wystawiania sprawia, że jako przedsiębiorca możesz znacząco przyspieszyć procesy rozliczeniowe i płatnicze. Automatyzacja minimalizuje także ryzyko popełnienia błędów przy generowaniu e-faktur oraz ich przetwarzaniu.
Przejście na elektroniczne wersje, rezygnacja z papierowych faktur oraz procesów z nimi związanych (drukowanie, wysyłanie pocztą, przechowywanie) pozwolą na znaczną redukcję kosztów. Firmy mogą oszczędzić środki przeznaczone na papier, tonery czy koperty.
Krajowy System e-Faktur – postaw na nowoczesne rozwiązania dla Twojego biznesu
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny mający na celu usprawnienie procesu wystawiania, odbierania i przechowywania faktur elektronicznych. KSeF ujednolica sposób, w jaki przedsiębiorstwa wymieniają ze sobą faktury i usprawnia komunikację między podatnikami a administracją podatkową. Ponadto system wspiera również walkę z oszustwami podatkowymi oraz poprawia transparentność i kontrolę nad przepływem faktur w kraju.
Z Krajowego Systemu e-Faktur osoby prowadzące działalność gospodarczą w naszym kraju mogą korzystać dobrowolnie od 1 stycznia 2022 r. Jednak już od 1 lipca 2024 r. e-fakturowanie będzie obowiązkową metodą dokumentowania transakcji między przedsiębiorcami (B2B).
Transakcje z udziałem organów publicznych (B2G) będą wciąż obsługiwane przez PEF, a ponadto faktury wystawione początkowo przez KSeF i opatrzone numerem identyfikacyjnym będą mogły być udostępniane przez PEF. Ministerstwo Finansów wyłączyło z obligatoryjnego dokumentowania e-fakturą transakcje konsumenckie (B2C). Obowiązek wystawiania faktur w KSeF przez podatników zwolnionych z podatku VAT wejdzie natomiast w życie 1 stycznia 2025 r.
Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur jako obowiązkowego narzędzia sprawi, że zarówno właściciele małych, jak i dużych firm zyskają liczne korzyści, m.in.:
- krótszy czas oczekiwania na zwrot podatku VAT wynoszący do 40 dni,
- prostszy obieg dokumentacji finansowej,
- zwolnienie z obowiązku przechowywania JPK_FA dla transakcji objętych e-fakturowaniem,
- automatyzację procesów finansowania.
Comarch EDI a KSeF – integracja w ramach efektywnego e-fakturowania
Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą i przygotowujesz się do obowiązkowego korzystania z KSeF, pamiętaj, że samodzielna integracja jest związana przede wszystkim z koniecznością posiadania odpowiednich zasobów IT oraz zaawansowanej wiedzy technologicznej. Często o wiele lepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonych dostawców, jak np. Comarch EDI, aby płynnie przejść na Krajowy System e-Faktur!
Platforma Comarch EDI wesprze Twoją firmę w sprawnej obsłudze faktur ustrukturyzowanych, a także zapewni pełną zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi. Korzystanie z tego innowacyjnego rozwiązania to również gwarancja przejrzystości przepływu wszystkich faktur wraz z ich statusami.
Prowadzisz małą lub średnią działalność gospodarczą? A może masz dużą firmę? W razie pytań lub wątpliwości dotyczących faktur ustrukturyzowanych albo rozpoczęcia korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur – koniecznie sprawdź KSeF pytania i odpowiedzi na stronie Comarch.