Spis treści
Kiedy laptop sprawdzi się w biurze?
W biurach, w których wykonywana jest praca na zaawansowanych programach, znacznie lepiej sprawdzają się komputery stacjonarne. Kiedy potrzeba maksymalnej wydajności, PC nie ma sobie równych. Z laptopem na dłuższą metę raczej nie da się pracować przy obróbce grafiki, filmów czy też przy arkuszach kalkulacyjnych. Obszar roboczy jest w takich przypadkach po prostu za mały. Są jednak zadania, w których laptop poradzi sobie świetnie. Sprawdzi się przede wszystkim w recepcjach, w gabinetach dyrektorów i prezesów (którzy raczej nie pracują z komputerem przez wiele godzin), a także w rejestracjach, czy przy prostych zadaniach takich jak wystawianie faktur, drukowanie itp.
Laptop będzie doskonałym rozwiązaniem tam, gdzie należy zachować wysoki poziom estetyki i minimalizmu. Miejscami takimi są przykładowo stanowiska do obsługi klientów. Tam komputery stacjonarne byłyby po prostu zbyt toporne, a ich okablowanie i gabaryty psułyby estetykę.
Laptop + ekran czy laptop zamiast PC?
W niektórych biurach stanowiska pracy wyposażone są w komputery stacjonarne, ale pracownicy mają także do dyspozycji laptopy i mogą zadecydować, na którym typie sprzętu będą pracować. Z pewnością w sytuacji, kiedy praca w biurze wymaga wielogodzinnej obsługi komputera, laptop nie będzie dobrym rozwiązaniem, no chyba, że dołączy się do niego zewnętrzny monitor i klawiaturę. Sam laptop natomiast utrudni albo wręcz uniemożliwi pracę w ergonomicznej pozycji. Na dłuższą metę może być to bardzo męczące. Więc w momencie, kiedy pracownicy biurowi mają pracować na laptopach, urządzenia te powinny być wyposażone w zewnętrzne monitory i peryferia. To jednak może być droższe niż zakup gotowych zestawów komputerowych. W takiej sytuacji rozwiązaniem stają się komputery All-in-one, czyli wszytko w jednym.
Jaki laptop do biura?
Kiedy postanowisz już, że w Twoim biurze ma się znaleźć laptop, trzeba będzie go dobrze wybrać. W tym przypadku powinny interesować Cię przede wszystkim:
- Duża przekątna ekranu – jeżeli laptop nie będzie podpięty do zewnętrznego monitora, musi mieć przekątną ekranu rzędu 17 cali. I tak nie będzie przenoszony, więc kwestia wagi i wymiarów nie jest w tym przypadku taka ważna.
- Bogactwo złącz – laptop musi posiadać wejście HDMI i przynajmniej 2 porty USB. Obowiązkowy jest też napęd optyczny i wejście do stacji dokującej.
- Matowa matryca – do biura nigdy nie wybieramy laptopa z błyszczącą powłoką matrycy. Matryca matowa to przy wielogodzinnej pracy dosłownie konieczność.
- Procesor – jeżeli laptop ma być wykorzystywany do prostych zadań biurowych, wystarczy procesor Intel Core i3. Jeżeli będziemy na nim obsługiwać bardziej rozbudowane programy i aplikacje, konieczny będzie procesor Core i5 lub Core i7.
- Dysk twardy – laptop do biura powinien być wyposażony w cichy i szybki dysk SSD o pojemności minimum 500 GB.
- Klawiatura – najlepsza będzie wyspowa, podświetlana klawiatura z częścią numeryczną.
- Wygląd – laptop może być klasycznie czarny biały lub srebrny. Do biura nie kupujemy raczej kolorowych modeli, takie zarezerwowane są do użytku prywatnego, no chyba, że dane biuro stawia na nowoczesność i chce podkreślić swoją indywidualność.
- Chłodzenie – laptop do prostych zastosowań może być wyposażony w chłodzenie pasywne. Kiedy laptop będzie chłodzony w sposób tradycyjny, należy upewnić się, że to chłodzenie działa stosunkowo cicho i nie będzie przeszkadzało w pracy.
Oferta laptopów biznesowych jest bardzo szeroka, a w związku z tym żaden użytkownik nie będzie miał problemu z wyborem odpowiedniego. Ważne tylko żeby nie przepłacać za możliwości danego laptopa, jeżeli nie będziemy z nich korzystać. Kupując, wybieramy taki komputer, który będzie dostosowany do charakteru wykonywanej na nim pracy.