Split voting polega na tym, że akcjonariusz, który posiada akcje dające mu prawo do wykonywania więcej niż jednego głosu może głosować odmiennie z każdej akcji, którą posiada. W praktyce oznacza to, że akcjonariusz może w stosunku do części akcji głosować „za”, a do innej części „przeciw” lub też wstrzymać się od głosowania co do części akcji.
Split voting obejmuje akcjonariuszy dysponujących pakietem akcji i dotyczy np. przypadku ustanowienia przez akcjonariusza prawa pierwokupu, ustanowienia na części posiadanych akcji zastawu lub użytkowania. W takich przypadkach akcjonariusz może wykonywać prawo głosu z części posiadanego przez niego pakietu akcji zgodnie z umową np. zastawu lub użytkowania. Natomiast z pozostałego pakietu akcji, który akcjonariusz nabędzie w przyszłości może on wykonywać prawo głosu według własnego uznania, bez ograniczeń i zgodnie z własnymi interesami.
Split voting daje również możliwość udzielenia przez akcjonariusza pełnomocnictwa do wykonywania prawa głosu z części akcji, a z pozostałych akcjonariusz może głosować osobiście. Zgodnie z przepisami akcjonariusz spółki publicznej, posiadający akcje zapisane na rachunku zbiorczym, może ustanowić oddzielnych pełnomocników do wykonywania praw z akcji zapisanych na tym rachunku. Akcjonariusz spółki publicznej posiadający akcje zapisane na więcej niż jednym rachunku papierów wartościowych może ustanowić oddzielnych pełnomocników do wykonywania praw z akcji zapisanych na każdym z rachunków.
Split voting daje także akcjonariuszowi możliwość wykonywania prawa głosu w sposób niejednolity po to, aby zająć neutralne stanowisko wobec zwolenników i przeciwników podjęcia określonej uchwały przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. Brak udziału w głosowaniu lub wstrzymanie się od głosu może być wtedy korzystne, w zależności od sytuacji, dla zwolenników lub przeciwników podjęcia danej uchwały w spółce.
Podstawa prawna:
• art. 411[3], art. 412 § 5[1] i § 6 Kodeksu spółek handlowych