Przedsiębiorcy zainteresowani umorzeniem ich należności, a z pewnością będzie to zdecydowana większość „dłużników”, muszą złożyć odpowiedni wniosek w tym przedmiocie. Termin na dokonanie tej czynności został dokładnie określony – uprawnieni mogą korzystać z niej w ciągu 24 miesięcy, a zatem do 15 stycznia 2015 r. Natomiast drugi, 12-miesięczny termin, dotyczy osób czekających na wyroki sądowe ustalające ich obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym – czyli do 15 stycznia 2014 r. Na podjęcie decyzji w kwestii skorzystania z abolicji jest zatem jeszcze trochę czasu. Musimy jednocześnie pamiętać o konieczności uregulowania wszystkich pozostałych składek, odsetek za zwłokę i pozostałych powstałych kosztów (np. opłat i kosztów egzekucyjnych), które po prostu nie podlegają umorzeniu (np. powstały przez 1999 r. lub po lutym 2009 r.). Termin na uregulowanie zaległości również wynosi 12 miesięcy, jednak liczony jest od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia. Dopiero wówczas złożenie wniosku w przedmiocie umorzenia składek ZUS będzie prawidłowe.
Podstawowym skutkiem wprowadzenia abolicji jest oczywiście umorzenie wszelkich zaległości składkowych względem ZUS za lata 1999 – 2009. Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w tym okresie będzie z pewnością zainteresowana umorzeniem jej zobowiązania względem ZUS, obejmuje to bowiem nie tylko wysokość należnych i nieopłaconych składek, ale także naliczone przez prawie 10 letni okres – odsetek za brak płatności. Jest to niewątpliwie kusząca propozycja ze strony polskiego rządu, jednak nie każdy uświadamia sobie, że abolicja niesie ze sobą pewne ryzyko, które może negatywnie wpłynąć na przyszłość finansową przedsiębiorców korzystających z umorzenia.
Ciemną stroną abolicji jest zmniejszenie emerytury przedsiębiorcy, któremu ZUS umorzy zaległe składki. W zakres umorzenia wchodzą bowiem nie tylko składki rentowe, ale także i emerytalne. Skoro zatem ZUS zdecyduje się nie uwzględniać nieopłaconych składek społecznych, to musimy być świadomi, że w praktyce będzie oznaczało to po prostu ich brak. Z kolei brak składek za prawie 10 letni okres wykonywania działalności będzie oznaczać automatycznie obniżenie przysługującej nam emerytury z tego tytułu. Tym samym okres prowadzenia działalności za jaki zostaną umorzone składki ZUS nie będzie w ogóle liczył się do emerytury, w niektórych przypadkach rzeczywiście będzie to aż 10 lat prowadzenia własnej firmy. Problem dotyczy także rent, o które starają się osoby niezdolne do wykonywania pracy. Jeśli skorzystają z abolicji składek ZUS, to może okazać się, że okres składkowy nie zostanie im zaliczony, aby otrzymać rentę – takim osobom zabraknie po prostu wymaganego stażu do otrzymania powyższego świadczenia.
Zanim zatem złożymy wniosek w przedmiocie umorzenia zaległych składek ZUS, zastanówmy się co bardziej się opłaca – czy brak jakichkolwiek zaległości składkowych i niższa emerytura lub renta, czy też opłacenie wszelkich zaległości względem ZUS i uzyskanie w przyszłości wyższej emerytury lub prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.