Spis treści
Ministerstwo Przemysłu nowym urzędem administracji rządowej
Ministerstwo Przemysłu zostało utworzone na mocy rozporządzenia z dnia 27 lutego 2024 roku. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia na posiedzeniu w dniu 20 lutego, które zakłada, że powołane Ministerstwo Przemysłu powstanie w oparciu o niektóre komórki organizacyjne, które funkcjonowały w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Podstawowe informacje
Nowy resort powstał z wyłączenia z Ministerstwa Aktywów Państwowych komórek organizacyjnych, które zajmują się sprawami działu administracji rządowej gospodarka złożami kopalin. Zatrudnieni tam pracownicy odpowiadają za realizację zadań, które wynikają z przyjętej przez Radę Ministrów polityki gospodarczej wobec sektora górnictwa węglowego i górnictwa niewęglowego. Chodzi również o zadania związane z przemysłem koksowniczym i hutniczym, a także prowadzenie spraw dotyczących gospodarki złożami kopalin.
Minister Przemysłu
Minister Przemysłu, na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przemysłu, kieruje działem administracji rządowej – gospodarka złożami kopalin.
Dział ten obejmuje następujące sprawy:
- prowadzenia, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw środowiska, racjonalnej gospodarki złożami węglowodorów, węgla brunatnego, węgla kamiennego, siarki rodzimej, soli kamiennej, soli potasowej, soli potasowo-magnezowej i miedzi, w obszarze objętym wydobyciem;
- uzgadniania koncesji na wydobywanie udzielanych przez ministra właściwego do spraw środowiska, w zakresie kopalin objętych własnością górniczą Skarbu Państwa;
- współpracy w nadzorze nad wydobywaniem kopalin, o których mowa wyżej w pkt 1;
- kwalifikacji w zakresie górnictwa.
Ponadto Minister właściwy do spraw gospodarki złożami kopalin sprawuje także nadzór nad Prezesem Wyższego Urzędu Górniczego.
Uroczysta inauguracja działalności nowego Ministerstwa Przemysłu z siedzibą w Katowicach odbyła się w piątek 1 marca 2024 r. w historycznym gmachu przy ul. Powstańców 30 z udziałem szefowej resortu Marzeny Czarneckiej oraz ministra aktywów państwowych Borysa Budki i ministra finansów Andrzeja Domańskiego.