- Reklama -
czwartek, 28 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesNowe obowiązki dla przedsiębiorców związane z gospodarowaniem odpadami

    Nowe obowiązki dla przedsiębiorców związane z gospodarowaniem odpadami

    Kluczową w sprawie odpadów jest ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. Jak widać jest to stosunkowo świeży akt prawny, tym bardziej przedsiębiorcy powinni wiedzieć jakie obowiązki ciążą na nich w związku z wykonywaniem przez nich działalności gospodarczej i powstałymi przez to odpadami. Generalnie odpady klasyfikuje się przez ich zaliczenie do odpowiedniej grupy, podgrupy i rodzaju odpadów, uwzględniając:

    • źródło ich powstawania;
    • właściwości powodujące, że odpady są odpadami niebezpiecznymi, określone w załączniku nr 3 do ustawy;
    • składniki odpadów, dla których przekroczenie wartości granicznych stężeń substancji niebezpiecznych może powodować, że odpady są odpadami niebezpiecznymi.

    Ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie hierarchii sposobów postępowania z odpadami poprzez:

    1. zapobieganie powstawaniu odpadów;
    2. przygotowywanie do ponownego użycia;
    3. recykling;
    4. inne procesy odzysku;
    5. unieszkodliwianie.

    Nadrzędna zasada została jednak wprowadzona za pomocą art. 16, który stanowi, iż gospodarkę odpadami należy prowadzić w sposób zapewniający ochronę życia i zdrowia ludzi oraz środowiska, w szczególności gospodarka odpadami nie może:

    • powodować zagrożenia dla wody, powietrza, gleby, roślin lub zwierząt;
    • powodować uciążliwości przez hałas lub zapach;
    • wywoływać niekorzystnych skutków dla terenów wiejskich lub miejsc o szczególnym znaczeniu, w tym kulturowym i przyrodniczym.

    Zgodnie z treścią art. 18 ustawy,  każdy, kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić przy użyciu takich sposobów produkcji lub form usług oraz surowców i materiałów, aby w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów i ich negatywne oddziaływanie na życie i zdrowie ludzi oraz na środowisko, w tym przy wytwarzaniu produktów, podczas i po zakończeniu ich użycia. Odpady, których powstaniu nie udało się zapobiec, posiadacz odpadów w pierwszej kolejności jest obowiązany poddać odzyskowi. Odzysk polega w pierwszej kolejności na przygotowaniu odpadów przez ich posiadacza do ponownego użycia lub poddaniu recyklingowi, a jeżeli nie jest to możliwe z przyczyn technologicznych lub nie jest uzasadnione z przyczyn ekologicznych lub ekonomicznych – poddaniu innym procesom odzysku. Przez recykling rozumie się także recykling organiczny polegający na obróbce tlenowej, w tym kompostowaniu, lub obróbce beztlenowej odpadów, które ulegają rozkładowi biologicznemu w kontrolowanych warunkach przy wykorzystaniu mikroorganizmów, w wyniku której powstaje materia organiczna lub metan; składowanie na składowisku odpadów nie jest traktowane jako recykling organiczny. Odpady, których poddanie odzyskowi nie było możliwe z przyczyn, o których mowa powyżej, posiadacz odpadów jest obowiązany unieszkodliwiać. Składowane powinny być wyłącznie te odpady, których unieszkodliwienie w inny sposób było niemożliwe. Unieszkodliwianiu poddaje się te odpady, z których uprzednio wysegregowano odpady nadające się do odzysku.

    Jednocześnie każdy przedsiębiorca musi wiedzieć, że koszty gospodarowania odpadami są ponoszone przez pierwotnego wytwórcę odpadów lub przez obecnego lub poprzedniego posiadacza odpadów. W przypadkach określonych w przepisach odrębnych koszty gospodarowania odpadami ponosi producent produktu lub podmiot wprowadzający produkt na terytorium kraju, określony w tych przepisach.

    Na zakończenie warto wskazać, że ustawa zawiera w sobie szereg innych dokładnych uregulowań i procedur związanych z gospodarowaniem odpadami, w zależności od tego z jakiego materiału są one wykonane i z jakiej działalności pochodzą. Jednocześnie na samym końcu omawianego aktu prawnego zdecydowano się umieścić liczne przepisy karne, które wskazują z jaką odpowiedzialnością należy liczyć się, gdy będziemy działać wbrew przepisom ustawy. Dla przykładu art. 171 wskazuje, że każdy kto prowadzi gospodarkę odpadami niezgodnie z nakazem określonym w art. 16 podlega karze aresztu albo grzywny. Jednocześnie warto w tym miejscu wspomnieć, że od 1 lipca 2013 roku zaczną obowiązywać nowe zasady odbioru odpadów. Obowiązek podpisania umowy z firmą wywozową przejmie właściwa gmina. Jej zadaniem będzie wyłonienie w konkurencyjnym przetargu firmy, które będą odbierać odpady od wszystkich właścicieli nieruchomości.  Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy gminy uiszczać będą opłatę opartą na określonej przez gminę podstawowej stawce, a wyjątek stanowić będą osoby segregujące odpady – ekologiczni płacą mniej – obowiązkowo.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE