Ustanie statusu konsumenta
Z momentem wpisu w CEIDG wnioskodawca staje się przedsiębiorcą. Ma to daleko idące konsekwencje. Na przykład zawierając umowę i kupując towaru lub usługi, które będzie wykorzystywać do prowadzenia działalności, nie jest już traktowany jak konsumentem. W świetle prawa jest profesjonalnym uczestnikiem obrotu. W związku z czym nie ma np. prawa do odesłania towaru zakupionego poza siedzibą przedsiębiorstwa (np. przez Internet) w ciągu 14 dni, bez podania przyczyn.
Obowiązki wynikające z rejestracji działalności gospodarczej
Dokonanie wpisu w ewidencji rodzi także szereg obowiązków na gruncie prawa podatkowego i prawa ubezpieczeń społecznych, do których należą w szczególności:
- zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych (jako ubezpieczonego, jeżeli nie dokonano zgłoszenia wraz z rejestracją działalności);
- rejestracja podatnika podatku VAT (przedsiębiorca będący płatnikiem podatku VAT musi złożyć we właściwym urzędzie skarbowym druk zgłoszeniowy VAT-R, jeżeli nie załączył go do wniosku o rejestrację w CEIDG);
- rejestracja kasy fiskalnej;
- rejestracja odbiornika RTV (każdy przedsiębiorca posiadający odbiorniki radiofoniczne lub telewizyjne jest zobowiązany do ich rejestracji we właściwym urzędzie pocztowym w terminie 14 dni od daty ich nabycia; powinien również płacić abonament za każdy posiadany odbiornik radiowy i telewizyjny, z odbiornikami radiowymi w samochodach służbowych włącznie).
Rejestracja podatnika podatku VAT
Przedsiębiorca, który podlega przepisom ustawy o VAT musi zarejestrować się jako podatnik podatku VAT. Rejestracji może dokonać jednocześnie ze zgłoszeniem działalności gospodarczej w CEIDG. Zgłoszenie rejestracyjne składa się na formularzu VAT-R ,wybierając jeden z dwóch wariantów:
- rejestracja jako podatnik czynny;
- rejestracja jako podatnik zwolniony – przy tej opcji można, ale nie trzeba składać formularza VAT-R
Zgłoszenie można złożyć jako załącznik do wniosku CEIDG-1.