Zgodnie z treścią art. 299 Kodeksu spółek handlowych, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Członek zarządu może się uwolnić od takiej odpowiedzialności, jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie układowe, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępowania układowego wierzyciel nie poniósł szkody. Powyższa regulacja nie narusza jednak przepisów ustanawiających dalej idącą odpowiedzialność członków zarządu.
Ubezpieczenie członków zarządów spółek kapitałowych jest określane także mianem D&O (ang. directors and officers), ponieważ jest zawierane w obrębie kluczowych dla spółki osób zasiadających właśnie w jej zarządzie. W praktyce ubezpieczeniem OC można objąć także prokurentów czy dyrektorów konkretnej spółki. Powyższa polisa OC ma w zasadzie charakter dodatkowy, ponieważ podstawowym w tym zakresie jest ubezpieczenie OC całej spółki.
Treścią umowy ubezpieczeniowej będzie w takim przypadku ubezpieczenie od wszelkich szkód wyrządzonych osobom trzecim czy nawet samej spółce przez członków zarządu w związku z wykonywaniem przydzielonych im zadań. W rzeczywistości mogą to być przypadki powstania szkody na skutek błędnie zawartej umowy, doprowadzenie do zaległości podatkowej z tytułu zaciągniętych zobowiązań, czy wreszcie podanie fałszywych danych – rozmyślnie lub przez niedbalstwo, w oświadczeniu wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników wniesione w całości członkowie zarządu odpowiadają wobec wierzycieli spółki solidarnie ze spółką przez trzy lata od dnia zarejestrowania spółki lub zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego. Tak naprawdę o treści umowy OC decydują jej strony, zatem wachlarz możliwych sytuacji objętych ubezpieczeniem jest bardzo duży. Podobnie ma się z liczbą i kategorią osób objętych omawianym ubezpieczeniem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z polisy OC skorzystali nie tylko obecni, ale także byli i przyszli członkowie zarządu danej spółki. Jednocześnie warto pomyśleć o objęciu ubezpieczeniem małżonków i spadkobierców członków zarządu, w związku z tym, że odpowiedzialność za szkodę może zostać w niektórych przypadkach rozciągnięta także na tę kategorię osób.
Dobrowolne ubezpieczenie OC zawiera sama spółka i to ona określa zakres wiążącej polisy – zarówno przedmiotowy jak i podmiotowy. W praktyce treść takiej polisy będzie bardzo zróżnicowana, w zależności od wysokości majątku konkretnej spółki i zaciąganych przez nią liczby zobowiązań. Pamiętajmy, że ubezpieczenie obejmuje także koszty ochrony w postępowaniu sądowym, co w przypadku zobowiązań o dużej wartości jest dla spółki bardzo dobrym zabezpieczeniem. Z drugiej strony ubezpieczyciel nie będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania, gdy szkoda powstała na skutek umyślnej czynności członka zarządu lub w związku z rażącym zaniedbaniem przez niego obowiązków. W praktyce zakłady ubezpieczeniowe nie chcą ponosić odpowiedzialności także za kary czy grzywny sądowe i administracyjne.