- Reklama -
czwartek, 28 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesOdpowiedzialność wspólników spółek osobowych

    Odpowiedzialność wspólników spółek osobowych

    Spółka jawna

    Wspólnicy spółki jawnej ponoszą odpowiedzialność osobistą, nieograniczoną, solidarną i subsydiarną. Każdy wspólnik odpowiada więc za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólników łącznie, bądź od kilku z nich lub też od każdego z osobna, a spełnienie zobowiązania przez jednego z dłużników zwalnia od długu pozostałych. Z kolei odpowiedzialność subsydiarna charakteryzuje się tym, iż wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku wspólnika dopiero wówczas, kiedy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Oznacza to, że wierzyciel najpierw musi podjąć próbę egzekucji z majątku spółki, a w sytuacji, gdy to okaże się niemożliwe, wtedy dopiero jest uprawniony do skierowania egzekucji do majątku osobistego wspólników.

    Zgodnie bowiem z art. 7781 Kodeksu postępowania cywilnego tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko spółce osobowej sąd nadaje klauzulę wykonalności przeciwko wspólnikowi ponoszącemu odpowiedzialność bez ograniczenia całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jak również wtedy, gdy jest oczywiste, że egzekucja ta będzie bezskuteczna. Co istotne, nie stanowi to przeszkody do wniesienia powództwa przeciwko wspólnikowi zanim egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna. Generalnie wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe w czasie, gdy byli oni wspólnikami. Należy jednak pamiętać, że nowa osoba przystępująca do spółki odpowiada również za zobowiązania spółki powstałe przed dniem jej przystąpienia. Ponadto każdy, kto zawiera umowę spółki jawnej z przedsiębiorcą jednoosobowym, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo, odpowiada także za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa przed dniem utworzenia spółki do wartości wniesionego przedsiębiorstwa według stanu w chwili wniesienia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela.

    Spółka partnerska

    Spółka partnerska jako spółka stworzona w celu wykonywania przez wspólników wolnych zawodów, zawiera uregulowania, które chronią wspólnika (partnera) przed skutkami działań innych wspólników (partnerów). I tak partner odpowiada za zobowiązania spółki, które powstały w związku z wykonywaniem przez niego wolnego zawodu w spółce oraz za zobowiązania powstałe w wyniku działań lub zaniechań osób podległych jego kierownictwu. Ponadto wspólnicy ponoszą pełną, nieograniczoną, osobistą, solidarną i subsydiarną odpowiedzialność za zobowiązania ogólne powstałe przy normalnym prowadzeniu przedsiębiorstwa (np. zakup materiałów biurowych, komputerów, najem, remont lokalu itp.) oraz zobowiązania podatkowe spółki i wspólników, wynikające z działalności spółki. Partner nie odpowiada natomiast za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce (za "błędy w sztuce"), jak również za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki. Należy pamiętać, że umowa spółki może przewidywać, że jeden albo większa liczba partnerów przyjmie na siebie odpowiedzialność na zasadach przewidzianych dla wspólników spółki jawnej. Rozszerzenie odpowiedzialności danego partnera wymaga jednakże zgody samego zainteresowanego.

    Spółka komandytowa

    W spółce komandytowej wyróżnia się dwie kategorie wspólników, tj. komplementariuszy i komandytariuszy. Komplementariusz za zobowiązania spółki odpowiada tak jak wspólnik spółki jawnej, czyli bez ograniczeń, osobiście, solidarnie i subsydiarnie. Jeżeli jednak komplementariuszem jest spółka akcyjna lub spółka z o.o., wówczas jego odpowiedzialność zostaje ograniczona do wartości realnej majątku spółki z o.o. lub akcyjnej. Odpowiedzialność komandytariusza jest z kolei ograniczona do wysokości sumy komandytowej, czyli wartości pieniężnej zadeklarowanej w umowie spółki. Należy pamiętać, że komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do spółki. Jeśli więc wartość wniesionych wkładów przekroczy sumę komandytową, komandytariusz nie ponosi w ogóle odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki. Co do zasady, komandytariusze ponoszą odpowiedzialność za zobowiązania spółki powstałe w czasie, gdy byli oni wspólnikami. Jeżeli jednak komandytariusz przystępuje do spółki, wówczas odpowiada również za jej zobowiązania istniejące w chwili wpisania go do rejestru. Także w razie zawarcia umowy spółki komandytowej z przedsiębiorcą prowadzącym przedsiębiorstwo we własnym imieniu i na własny rachunek, komandytariusz odpowiada za zobowiązania powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa, a istniejące w chwili wpisu spółki do rejestru. Warto wiedzieć, że w niektórych  przypadkach komandytariusz ponosi odpowiedzialność na takich samych zasadach jak komplementariusz. Ma to miejsce w sytuacji, gdy jego nazwisko zostało umieszczone w firmie spółki, gdy działając jako pełnomocnik przekroczył pełnomocnictwo lub działał bez niego albo też uzyskał status komplementariusza.

    Spółka komandytowo-akcyjna

    Spółkę komandytowo-akcyjną również charakteryzuje występowanie dwóch rodzajów wspólników. Odpowiedzialność komplementariusza jest taka sama jak w spółce komandytowej, czyli ma charakter osobisty, nieograniczony, subsydiarny i solidarny. Natomiast akcjonariusz, co do zasady, nie odpowiada za zobowiązania spółki. Jeżeli jednak jego nazwisko (nazwa, firma) zostało umieszczone w firmie spółki, wówczas ponosi on odpowiedzialność tak jak komplementariusz. Również w przypadku, gdy akcjonariusz dokona czynności prawnej w imieniu spółki nie ujawniając swojego pełnomocnictwa, odpowiada za skutki tej czynności wobec osób trzecich bez ograniczenia. Dotyczy to także reprezentowania spółki przez akcjonariusza, który nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres. Akcjonariusz odpowiada za zobowiązania spółki istniejące w chwili wpisania do rejestru wtedy, gdy zmieni swój status i stanie się komplementariuszem. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE