O tym czym jest transakcja handlowa pisaliśmy tutaj.Przypomnijmy, że transakcją handlową jest umowa, której przedmiotem jest odpłatna dostawa towaru lub odpłatne świadczenie usługi, zawierana między podmiotami wykonującymi działalność gospodarczą lub zawodową w zakresie wykonywanej przez nich działalności.
Kiedy przysługują odsetki?
Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych przysługują wierzycielowi bez wezwania, za okres od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego do dnia zapłaty, jeżeli są spełnione łącznie następujące warunki:
1) wierzyciel spełnił swoje świadczenie;
2) wierzyciel nie otrzymał zapłaty w terminie określonym w umowie.
Przykładowo: Przedsiębiorca A dostarcza wiatę sklepową wraz z montażem na wskazane miejsce, wykonuje swoją usługę, za co wystawia fakturę przedsiębiorcy B z terminem płatności 7 dni od dnia dostawy towaru (zgodnie z umową). Przedsiębiorca B nie dokonuje jednak zapłaty w terminie.Wierzyciel, czyli przedsiębiorca A spełnił swoje świadczenie – dostarczył towar i wykonał usługę, natomiast nie otrzymał zapłaty w terminie określonym w umowie. Po upływie terminu do zapłaty przedsiębiorca A ma prawo naliczać odsetki od niezapłaconego wynagrodzenia, za każdy dzień opóźnienia.
Specjalny rodzaj odsetek
Prawo polskie przewiduje kilka rodzajów odsetek, które można pobierać od kontrahenta. Wśród nich, odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych są specjalnym rodzajem odsetek za opóźnienie, czyli odsetek, które należą się wierzycielowi w przypadku niedokonania zapłaty przez dłużnika w terminie.
Odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych ustalane są w wyższej wysokości aniżeli podstawowy rodzaj z kodeksu cywilnego. Ich zastosowanie ma zmobilizować dłużnika do dokonywania spłat w terminie i wynagrodzić wierzycielowi za doznane opóźnienie.
Jaka jest wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych?
Sposób ustalania wysokości tychże odsetek został określony w Ustawie. Odsetki ustala się w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i dziesięciu punktów procentowych, jedynie w transakcjach handlowych w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym – odsetki będą ustalone w wysokości równej sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych.
Minister właściwy do spraw gospodarki ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej ,,Monitor Polski”, wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych.
Od 1.01.2022 r. roczna stopa procentowa odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych powinna wynosić 11,75%.
Jeżeli stronami umowy są wyłącznie podmioty prywatne mogą ustalić odsetki nawet w wyższej wysokości niż odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych, nie wyższe jednak niż odsetki maksymalne, których wysokość stanowi dwukrotność odsetek ustawowych za opóźnienie wynikających z kodeksu cywilnego. Praktyka ustalania wartości odsetek za opóźnienie w umowach nie jest jednak stosowana w powszechnym obrocie zatem z pomocą przychodzą rozwiązania ustawowe.
Jak korzystać z uprawnień?
Jeżeli dojdzie do nieterminowej zapłaty po stronie dłużnika wierzyciel może naliczać odsetki bez wezwania za każdy dzień opóźnienia.Jednakże, nie każdy przedsiębiorca będący wierzycielem jest w stanie dokładnie i bezproblemowo wyliczyć należną mu kwotę oraz prawidłowo wezwać dłużnika do zapłaty, a tym bardziej wyegzekwować roszczenie na drodze prawnej. W takich przypadkach uzasadnione jest skorzystanie z fachowej pomocy świadczonej przez specjalistów. System VIBIL dostarczany i obsługiwany przez zespół specjalistów i prawników z Grupy Kreos, ułatwia przedsiębiorcom dochodzenie zapłaty od dłużników z wykorzystaniem uprawnień przewidzianych Ustawą o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.