- Reklama -
wtorek, 26 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPatent europejski

    Patent europejski

    Kto udziela patentu europejskiego?
    Patent europejski jest udzielany przez Europejski Urząd Patentowy (EUP) na podstawie Konwencji o udzielaniu patentów europejskich, sporządzonej w Monachium dnia 5 października 1973r. (Dz. U. z 2004r., Nr 79, poz. 737 ze zm.). Co ważne, Europejski Urząd Patentowy nie jest w związany z działalnością Unii Europejskiej. Patent europejski udzielany jest na, wybrane przez zgłaszającego, poszczególne kraje będące stronami Konwencji.

    Co daje patent europejski?
    Posiadanie patentu europejskiego
    umożliwia uzyskanie ochrony patentowej w państwach będących sygnatariuszami Konwencji, w drodze jednego postępowania. Przyznany patent europejski staje się równoważny patentowi narodowemu w każdym z państw wskazanych przez wnioskodawcę. Na jego podstawie można domagać się ochrony w krajowym urzędzie patentowym oraz w Europejskim Urzędzie Patentowym. Sygnatariuszami Konwencji są kraje Unii Europejskiej, Szwajcaria, Lichtenstein, Norwegia, Monako, Islandia, Chorwacja, Turcja. Na wniosek zgłaszającego można rozszerzyć zakres terytorialny patentu europejskiego na terytorium Macedonii, Serbii, Albanii, Bośni i Hercegowiny.



    Kto może dokonać zgłoszenia?
    Europejskiego zgłoszenia patentowego
    dokonać może każda osoba bez względu na narodowość, miejsce zamieszkania, czy siedzibę firmy.  Może to zrobić również kilku współzgłaszających.


    Gdzie dokonać zgłoszenia?

    Zgłaszający może dokonać zgłoszenia w Europejskim Urzędzie Patentowym lub w urzędzie patentowym kraju, który jest stroną Konwencji. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 40 Ustawy z dnia 30 czerwca 2000r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 200r., Nr 119, poz. 1117 ze zm.), wynalazek na który polska osoba prawna bądź obywatel polski mający miejsce zamieszkania na terytorium RP, chce uzyskać patent za granicą, może być zgłoszony za granicą w celu uzyskania ochrony dopiero po zgłoszeniu go w polskim Urzędzie Patentowym. Nie jest jednak konieczne uprzednie dokonanie zgłoszenia w trybie krajowym.  Ma to zapobiec wysyłaniu za granicę wynalazków tajnych, które, ze względu na swój charakter lub przedmiot, mogłyby stanowić naruszenie tajemnicy państwowej.
     
    Europejskie zgłoszenie patentowe

    Europejskie zgłoszenie patentowe powinno zawierać opis wynalazku, jedno lub więcej zastrzeżeń patentowych, rysunki powołane w opisie lub zastrzeżeniach, skrót oraz podanie o udzielenie patentu europejskiego. Do zgłoszenia mogą być dołączone inne dokumenty, jak np. dokument pełnomocnictwa, dokumenty pierwszeństwa, dokument dotyczący wskazania twórcy, formularz wniesienia opłaty, dyskietka zawierająca listę sekwencji. Podanie o udzielenie patentu europejskiego powinno być złożone na formularzu opracowanym przez EUP, dostępnym na stronie  http://www.epo.org/ i musi zawierać:
    –  wniosek o udzielenie patentu europejskiego,
    – tytuł wynalazku,
    – nazwę/nazwisko, adres i obywatelstwo zgłaszającego oraz państwo, w którym zgłaszający posiada miejsce zamieszkania lub główną siedzibę przedsiębiorstwa,
    – nazwisko pełnomocnika (o ile został ustanowiony),
    – oświadczenie zastrzegające pierwszeństwo z wcześniejszego zgłoszenia wskazujące datę oraz kraj, w którym dokonano tego zgłoszenia (o ile ma to zastosowanie),
    – wykaz dokumentów dołączonych do podania oraz
    – podpis zgłaszającego.

    Zgłoszenia należy dokonać w jednym z trzech języków urzędowych EUP (angielski, niemiecki, francuski). Wybrany przez zgłaszającego język staje się językiem postępowania. Od 13 grudnia 2007r. europejskie zgłoszenie patentowe może być dokonane w dowolnym języku pod warunkiem, że w określonym terminie, wpłynie do urzędu tłumaczenie na język procedury. Do zgłoszenia należy dołączyć jego tłumaczenie na język polski. Zgłoszenia można dokonać osobiście, pocztą, faksem lub elektronicznie,

    Opłaty

    Postępowanie w celu uzyskania patentu europejskiego wiąże się z koniecznością ponoszenia określonych opłat administracyjnych. I tak krajowa opłata podstawowa, wynosi 115 euro w sytuacji  gdy europejskie zgłoszenie patentowe zostało dokonane w formie elektronicznej oraz 200 euro, gdy zostało przekazane na papierze. Jeżeli zgłoszenie zawiera więcej niż 35 stron, opłata jest powiększona o 14 euro za każdą następną stronę. Opłata za poszukiwanie to koszt 1165 euro. Za szesnaste i każde następne do pięćdziesięciu zastrzeżenie patentowe trzeba zapłacić 225 euro a za pięćdziesiąte pierwsze i każde następne zastrzeżenie patentowe – 555 euro. Jeżeli europejskie zgłoszenie patentowe jest dokonywane za pośrednictwem polskiego Urzędu Patentowego należy uiścić opłatę 300 zł za przekazanie.


    Udzielenie patentu europejskiego
    Udzielenie patentu europejskiego
    wywołuje skutki z dniem ukazania się w Europejskim Biuletynie Patentowym ogłoszenia o udzieleniu patentu. Jest on udzielany jest na 20 lat od dnia zgłoszenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE