Spis treści
Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki utworzą uczelnię
Ministerstwo Finansów we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki utworzą uczelnię. Planują, że pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę już w roku akademickim 2022/2023. 8 czerwca 2021 r. minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński, oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisali list intencyjny w sprawie powołania uczelni kształcącej kadry resortu finansów.
Nowa uczelnia ma stanowić narzędzie skutecznego dbania o stabilne i efektywne finanse publiczne.Resort finansów chce, by KAS było administracją nowoczesną, stawiającą na cyfryzację, zapewniającą wysoką jakość obsługi klientów. W tym celu ma zostać utworzona uczelnia, której celem jest zapewnienie urzędnikom wszechstronnego wykształcenia z zakresu prawa, administracji, nauk ekonomicznych i społecznych.
Uczelnia kształcąca kadry resortu finansów
Oczekiwanymi przez rząd korzyściami z utworzenia szkoły wyższej resortu finansów mają być przede wszystkim: rozwój kompetencji obecnych i przyszłych pracowników, wzrost efektywności administracji skarbowej, budowanie lepszych kontaktów z klientami. Dlatego też wykładowcami będą praktycy z wieloletnim doświadczeniem w stosowaniu prawa podatkowego oraz wybitni specjaliści.
Program szkoły wyższej resortu finansów
Uczelnia będzie kształcić w szeroko rozumianym zakresie skarbowości, oferując zarówno studia o profilu praktycznym i specjalistycznym. Szczególny nacisk zostanie położony na aspekt praktyczny edukacji, m.in. poprzez praktyki zawodowe w jednostkach podległych ministrowi finansów, funduszy i polityki regionalnej. Zgodnie z założeniem, uczelnia będzie też stanowić forum dialogu o finansach publicznych oraz będzie prowadzić badania z zakresu administracji skarbowej, analizy podatkowe i działalność wydawnicza. Celem postawionym uczelni jest wsparcie wzrostu efektywności działania MF i KAS.
Źródło:
Oficjalna strona MF.