- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeDo kiedy można składać wnioski o świadczenie Dobry Start?

    Do kiedy można składać wnioski o świadczenie Dobry Start?

    Rozpoczęcie roku szkolnego za nami, a niektórzy rodzice wciąż nie złożyli wniosku o świadczenie Dobry Start.

    Świadczenie Dobry Start

    Świadczenie Dobry Start to świadczenie przysługujące na dziecko i moment jego wnioskowania związany jest z rozpoczęciem roku szkolnego. Wniosek może złożyć:

    • rodzic,

    Jeśli, dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców – wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem. Jeśli dziecko jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców – każdy z nich może złożyć wniosek i dostać połowę kwoty przysługującego świadczenia na dziecko, czyli 150 zł.

    • opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która faktycznie opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
    • opiekun prawny dziecka – osoba, której sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem,
    • osoba ucząca się – pełnoletni uczeń, który: nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma od nich ustalone alimenty.

    Jak złożyć wniosek o Dobry Start?

    Wnioski o świadczenie dobry start w związku z rozpoczęciem roku szkolnego można składać tylko w formie elektronicznej. Składanie wniosków o świadczenie drogą online rozpoczęło się od 1 lipca. Można to zrobić za pomocą:

    • portalu PUE ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS
    • portalu empatia.mpips.gov.pl ,
    • przez bankowość elektroniczną .

    Do kiedy można wnioskować o świadczenie?

    Jak wyżej wspomniano, początek okresu składania wniosków przypadł na dzień 1 lipca. By otrzymać świadczenie rodzice (bądź inne osoby uprawnione wymienione wyżej) muszą jednak zdążyć złożyć wniosek do 30 listopada. Wówczas upływa termin wnioskowania o świadczenie na rok szkolny 2024/2025.

    Należy pamiętać, że wsparcie z programu „Dobry Start” przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole. Program ten nie obejmuje dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole.

    Kiedy pieniądze trafią na konto?

    Obsługą wniosków o świadczenie dobry start, tj. ich rozpatrywaniem i ustalaniem prawa do świadczenia, zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub sierpniu, wypłata przyznanego świadczenia dobry start nastąpi nie później niż do 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach (tj. wrześniu, październiku lub listopadzie) wypłata świadczenia nastąpi w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

    Warunek konieczny przyznania świadczenia

    Warunkiem otrzymania świadczenia Dobry Start z tytułu rozpoczęcia danego roku szkolnego, jest wskazanie przez rodzica (bądź innego uprawnionego) we wniosku o to świadczenie szkoły, do której dziecko od 1 września danego roku będzie uczęszczać. Wynika to z faktu, iż podstawowym warunkiem przyznania ww. świadczenia jest właśnie nauka dziecka w szkole. W związku z powyższym, jeśli rodzic dziecka nie wie w jakiej szkole dziecko będzie się uczyć w nowym roku szkolnym, który rozpocznie się 1 września lub czy w ogóle dane dziecko pójdzie do szkoły od nowego roku szkolnego i tym samym nie wpisze we wniosku danych takiej szkoły, nie jest w stanie złożyć prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie dobry start .

    Należy przypomnieć, że wnioski o świadczenia dobry start z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego można składać w terminie do 30 listopada, czyli także w trakcie trwania już roku szkolnego. W związku z powyższym, w przypadku późniejszej decyzji/rozstrzygnięcia kwestii szkoły do której dane dziecko będzie uczęszczać w danym roku szkolnym , jak najbardziej istnieje możliwość późniejszego złożenia wniosku o świadczenie dobry start, tj. aż do 30 listopada danego roku.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE