- Reklama -
środa, 2 października 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrawo rodzinne i opiekuńczeResort zdrowia rozszerza program szczepień dzieci od 1 września

    Resort zdrowia rozszerza program szczepień dzieci od 1 września

    Program bezpłatnych szczepień przeciwko HPV obejmie szerszą grupą dzieci. Ministerstwo Zdrowia zmienia granice wieku.

    Więcej dzieci zaszczepionych przeciwko HPV

    Szczepienia przeciwko HPV obędą dostępne także dla młodszych dzieci. Obecnie dolna granica wieku dla udziału w programie bezpłatnych szczepień do 11 lat. Po zmianach, które wejdą w życie 1 września 2024 roku najniższy wiek uprawniający do szczepienia to 9 lat.

    Jakie szczepionki dostępne są w programie szczepień?

    Jak informuje resort zdrowia, w ramach programu bezpłatnie dostępne są dwie szczepionki przeciw HPV: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Dla osób urodzonych w 2010 roku szczepienie musi rozpocząć się przed ukończeniem 14 roku życia, ale może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu szczepienia). Dodatkowo szczepionka Cervarix dostępna jest bezpłatnie w ramach refundacji osobom w wieku od ukończenia 9. roku życia do ukończenia 18. roku życia oraz w ramach 50% refundacji osobom dorosłym.

    Szczepienia dzieci przeciwko HPV

    Szczepienia przeciwko HPV to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów zapobiegania nowotworom związanym z HPV. Szczepienie HPV zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem HPV i chorobami wywołanymi wirusem brodawczaka ludzkiego. Szczepionki przeciw HPV są stosowane w 125 krajach, w tym Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii jako jeden z podstawowych elementów profilaktyki raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wywoływanych przez wirusy HPV. Dotychczas na świecie podano ponad 72 mln dawek szczepionki – czytamy w komunikacie resortu zdrowia.

    Kiedy szczepienie jest wykluczone?

    Podanie szczepionki poprzedza kwalifikacja do szczepienia dokonywana przez lekarza. Kwalifikacja do szczepienia przeciw HPV nie różni się od kwalifikacji do innych szczepień. Jedynym bezwzględnym i trwałym przeciwwskazaniem do szczepień jest reakcja anafilaktyczna, która wystąpiła po poprzedniej dawce szczepionki lub podaniu jakiegokolwiek jej składnika. Do przeciwwskazań czasowych należą z kolei:

    • ostra choroba o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, niezależnie od tego, czy przebiega z gorączką, czy bez gorączki;
    • zaostrzenie przewlekłego procesu chorobowego.

    Łagodne lub umiarkowane odczyny po podaniu poprzedniej dawki szczepionki nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia. Również wystąpienie w przeszłości ciężkiej reakcji alergicznej po podaniu innej szczepionki, leku podawanego w formie iniekcji lub po ekspozycji na lateks, nie stanowią przeciwwskazania do szczepienia. Na podstawie szczegółowego wywiadu dotyczącego historii choroby lekarz może zalecić szczególne postępowanie podczas szczepienia, np. wydłużenie czasu obserwacji po szczepieniu do 30 minut. Co istotne, szczepionki przeciw HPV można także podawać jednocześnie lub w dowolnych odstępach czasu z innymi szczepionkami.

    Warto podkreślić, że nie wymaga się wykonywania dodatkowych badań w procesie kwalifikacji do szczepienia przeciw HPV.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE