- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrzedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec kontroli w przedsiębiorstwie

    Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec kontroli w przedsiębiorstwie

    Zgodnie z art. 84c ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów, które dotyczą wszczęcia kontroli oraz jej prowadzenia, wykonywania kontroli podczas nieobecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej a także naruszenia zakazu podejmowania i prowadzenia więcej niż jednej kontroli u przedsiębiorcy oraz czasu trwania kontroli.

    Sprzeciw przedsiębiorcy
    Przedsiębiorca który chce wnieść sprzeciw wobec kontroli w jego przedsiębiorstwie powinien to zrobić na piśmie do organu podejmującego i wykonującego kontrolę. O wniesieniu sprzeciwu przedsiębiorca powinien zawiadomić na piśmie kontrolującego. Sprzeciw należy wnieść w terminie 3 dni roboczych od dnia wszczęcia kontroli przez organ kontroli. Przedsiębiorca musi uzasadnić wniesienie sprzeciwu. W przypadku gdy naruszenie przepisu dotyczącego czasu trwania kontroli wystąpiło w trakcie prowadzonej w przedsiębiorstwie kontroli, to bieg 3-dniowego rozpoczyna się w dniu, w którym nastąpiło przekroczenie limitu czasu trwania kontroli.

    Skutki wniesienia sprzeciwu
    Wniesienie sprzeciwu przez przedsiębiorcę
    powoduje wstrzymanie czynności kontrolnych przez organ kontroli, którego sprzeciw dotyczy, z chwilą doręczenia kontrolującemu zawiadomienia o wniesieniu sprzeciwu do czasu rozpatrzenia sprzeciwu, a w przypadku wniesienia zażalenia do czasu jego rozpatrzenia. Ponadto, wniesienie sprzeciwu powoduje wstrzymanie biegu czasu trwania kontroli od dnia wniesienia sprzeciwu do dnia doręczenia przedsiębiorcy postanowienia o odstąpieniu od czynności kontrolnych lub postanowienia o kontynuowaniu czynności kontrolnych. W przypadku wniesienia sprzeciwu organ kontroli może – w drodze postanowienia, dokonać zabezpieczenia dowodów mających związek z przedmiotem i zakresem kontroli, na czas rozpatrzenia sprzeciwu. Zabezpieczeniu podlegają dokumenty, informacje, próbki wyrobów oraz inne nośniki informacji, jeżeli stanowią lub mogą stanowić dowód w toku kontroli.

    Przedsiębiorca może wnieść zażalenie na wyżej wymienione postanowienie, będące wynikiem rozpatrzenia sprzeciwu w terminie trzech dni od jego otrzymania. Rozstrzygnięcie zażalenia na postanowienie o rozstrzygnięciu sprzeciwu następuje w terminie siedmiu dni od dnia jego wniesienia. W wyniku rozpatrzenia zażalenia organ kontroli może wydać postanowienie o odstąpieniu od czynności kontrolnych lub postanowienie o kontynuowaniu czynności kontrolnych. Należy podkreślić, że nierozpatrzenie zażalenia w terminie jest równoznaczne z wydaniem przez organ kontroli postanowienia uznającego słuszność wniesionego zażalenia.
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE