Jak każda spółka, również i sp. z o.o. potrzebuje dla swego zaistnienia zawarcia nie tylko odpowiedniej umowy, ale także wpisu do właściwego rejestru. Nie jest to oczywiście jedyny wymóg jaki nakłada na nas polski ustawodawca, zgodnie bowiem z treścią art. 163 KSH, do powstania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga się także wniesienia przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego, a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od wartości nominalnej, także wniesienia nadwyżki, powołania zarządu, ustanowienia rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, jeżeli wymaga tego ustawa lub umowa spółki. Jeżeli chodzi o krok dotyczący obowiązkowej rejestracji spółki z o.o. to od 1 stycznia 2012 r. cała procedura została znacznie uproszczona i w zasadzie przeniesiona w całości do Internetu.
Spółka S24, bo o niej mowa, jest możliwością rejestracji spółki z o.o. za pośrednictwem formy elektronicznej w systemie teleinformatycznym. Aby skorzystać z tego rozwiązania musimy po prostu wejść na stronę https://ems.ms.gov.pl/ i postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Zdecydowanym plusem wprowadzonej innowacji jest czas w jakim dokonuje się rejestracja naszej spółki – maksymalnie 24 godziny.
Rejestracja spółki z o.o. w trybie elektronicznym wymusiła pewne zmiany w zakresie formy umowy takiego podmiotu. Decydując się na spółkę S24 musimy pamiętać, że umowa sp. z o.o. rejestrowanej w trybie uproszczonym za pośrednictwem systemu teleinformatycznego powinna być zawarta z wykorzystaniem wzorca umowy spółki udostępnianego w systemie teleinformatycznym, a określonego w załączniku do rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 22 grudnia 2011 r. Tym samym jeśli już zarejestrujemy i zalogujemy się na powyższej stronie internetowej, pierwszym krokiem do poprawnej rejestracji jest wypełnienie internetowego formularza dotyczącego umowy zakładanej przez nas spółki. Niezbędnym wymogiem w tym zakresie jest posiadanie podpisu elektronicznego (nazwa użytkownika i hasło do systemu uzyskane w momencie rejestracji do systemu), który składamy pod umową spółki wprowadzaną do systemu teleinformatycznego. Pamiętajmy, że nie jest koniecznym posiadanie bezpiecznego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wypełnienie formularza nie powinno sprawiać większego problemu. Pamiętajmy, że umowa spółki S24 zostaje zawarta po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych niezbędnych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia jej podpisem elektronicznym.
Kolejną korzyścią wprowadzenia nowego rozwiązania w zakresie rejestracji spółek z o.o. jest nie tylko szybkość całej procedury ale także zaoszczędzenie kosztów. Do tej pory bowiem rejestracja odbywała się za pośrednictwem sądu rejestrowego, a to jak wiadomo zawsze wiąże się z koniecznością ponoszenia nie tylko opłat sądowych, ale także chociażby kosztów wysyłki niezbędnych listów i umów. S24 skutecznie zredukowała opłaty w tej materii – wniosek rejestracyjny jest bowiem przesyłany do właściwego sądu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Jednocześnie odpadły także koszty notarialne, ponieważ procedura rejestracyjna jest dostępna dla wszystkich i o każdej porze bez udziału notariusza – to z pewnością jest bardzo dobrą wiadomością dla wszystkich nowych przedsiębiorców, którzy zamierzają rozpocząć działalność w formie sp. z o.o.
Na zakończenie jeszcze jedna ważna informacja – zarząd spółki zarejestrowanej w trybie elektronicznym musi złożyć do sądu podpisane przez wszystkich członków zarządu oświadczenie, że każdy wspólnik wniósł wkłady na pokrycie kapitału zakładowego. Termin na dokonanie tej czynności jest dosyć krótki, ponieważ tylko 7 dniowy, liczony dnia wpisu do rejestru. Istotne jest również złożenie wzorów podpisu wszystkich członków zarządu. Już po wpisie spółki do rejestru należy złożyć dokumenty do odpowiednich urzędów by uzyskać numer NIP, REGON i zgłosić spółkę do ZUS.