Projekt zakłada inwestycje dotyczące statków rybackich, portów, przystani i miejsc wyładunku ryb. Przepisy projektu przewidują premie za trwałe zawieszenie działalności połowowej, co powinno przyczynić się do ograniczania bezrobocia na obszarach przymorskich. Zakłada się ponadto, że środki finansowe zostaną przeznaczone również na tworzenie dodatkowych miejsc pracy poza sektorem rybackim oraz przekwalifikowanie z działalności połowowej na produkcyjną i usługową. Wsparcie dotyczyć będzie także poprawy stanu środowiska, ekoturystyki i małej infrastruktury związanej z rybołówstwem.
Pomoc będzie kierowana do tzw. lokalnych grup rybackich. W skład lokalnej grupy wejdą gminy, rybacy, hodowcy ryb i przetwórcy produktów rybnych, a także organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i zrzeszenia związane z sektorem rybackim. Przewiduje się że, z wybranymi lokalnymi grupami rybackimi zawierane będą umowy na realizację lokalnej strategii rozwoju. Szczegóły dotyczące finansowania oraz pozostałe wymagania związane z umową określi minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Przyjęte przez Radę Ministrów prawo przewiduje dwa tryby przyznawania pomocy finansowej: na podstawie umowy o dofinansowanie oraz decyzji. W obu przypadkach pomoc będzie przyznawana na podstawie wniosku o udzielenie dofinansowania. Decyzja dotycząca udzielenia pomocy z tego programu jest nowym rozwiązaniem. Będzie obejmować wybrane środki o charakterze nieinwestycyjnym, np. trwałe zaprzestanie działalności połowowej czy rekompensaty społeczno-gospodarcze na zarządzanie krajową flotą rybacką. Osobą upoważnioną do przyznania pomocy na podstawie decyzji będzie dyrektor oddziału regionalnego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zgodnie z projektem, instytucjami zajmującymi się przyznawaniem pomocy będą: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, samorządy poszczególnych województw oraz jednostki sektora finansów publicznych lub fundacje, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa. Przewiduje się, że w ramach osi priorytetowej „Zrównoważony rozwój obszarów zależnych głównie od rybactwa”, pomoc będzie udzielana na realizację lokalnych strategii rozwoju obszarów rybackich tworzonych i wdrażanych przez lokalne grupy rybackie. Za grupę taką może zostać uznane stowarzyszenie, z wyłączeniem stowarzyszeń zwykłych. Członkiem zwyczajnym stowarzyszenia mogą być osoby prawne (w tym jednostki samorządu terytorialnego, oprócz samorządu województwa). W skład lokalnej grupy rybackiej mogą wejść podmioty sektora publicznego (gminy), sektora prywatnego (rybacy, hodowcy ryb, ich przetwórcy) oraz sektora społecznego – organizacje pozarządowe i stowarzyszenia związane z rybactwem. Nadzór nad stowarzyszeniem będzie sprawować marszałek województwa.