- Reklama -
czwartek, 28 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesSprzedaż lawinowa

    Sprzedaż lawinowa

    Jak wynika z powyższego, sprzedaż lawinowa należy do kategorii zakazanych praktyk rynkowych. Celem takiego rozwiązania jest przede wszystkim ochrona konsumenta, który w zestawieniu z przedsiębiorcą stoi na gorszej pozycji. Jak podkreśla K. Korus „niebezpieczeństwo społeczne tych praktyk polega na tym, iż uzyskanie jakichkolwiek korzyści z wstąpienia do systemu, które wiąże się ze znacznymi wpłatami, jest uzależnione od znalezienia i wciągnięcia do systemu kolejnych uczestników. Stąd osoby ze szczytu piramidy osiągają horrendalne wręcz korzyści majątkowe, gdyż przysługuje im odpowiednia część zysków z rozszerzania piramidy o kolejnych uczestników. Natomiast 80-90% uczestników piramidy traci swoje wkłady. Nierzadko poszkodowanymi są osoby o niskiej świadomości ekonomicznej i dodatkowo trudnej sytuacji finansowej”.

    W niektórych jednak sytuacjach ustawodawca wprowadza wyjątki pozwalające na przedsiębranie czynności. Generalnie rzecz biorąc odstępstwo od zakazu sprzedaży lawinowej polega na tym, że dane transakcje handlowe nie będą mogły zostać zakwalifikowane jako czyn nieuczciwej konkurencji. Innymi słowy tak naprawdę nie będziemy mieli do czynienia ze sprzedażą lawinową. Zgodnie z zapisami omawianej ustawy, nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji organizowanie systemu sprzedaży lawinowej, jeśli spełnione zostaną następujące warunki:

    • korzyści materialne uzyskiwane z uczestnictwa w systemie sprzedaży pochodzą ze środków uzyskiwanych z zakupu lub ze sprzedaży dóbr i usług po cenie, której wartość nie może rażąco przekraczać rzeczywistej wartości rynkowej tych dóbr i usług;
    • osoba rezygnująca z udziału w systemie sprzedaży ma prawo do odprzedaży organizatorowi systemu za co najmniej 90 % ceny zakupu wszystkich nabytych od organizatora nadających się do sprzedaży towarów, materiałów informacyjno-instruktażowych, próbek towarów lub zestawów prezentacyjnych zakupionych w przeciągu 6 miesięcy poprzedzających datę złożenia rezygnacji organizatorowi systemu sprzedaży.

    Uzasadnieniem powyższego wyjątku są zyski przedsiębiorców, które zależą od wielkości sprzedaży dóbr, a nie od wkładu finansowego uczestników systemu (por. pismo UOKiK z dnia 4 lutego 2003 r., Dz. Urz. UOKiK Nr 1, poz. 240). Tym samym pozycja konsumenta jest dalej chroniona. Ciekawostką jest to, że sprzedaż lawinowa – określana także jako forma piramidy finansowej, jest zakazana w większości krajów europejskich.

    Na zakończenie warto pamiętać, że każdy kto organizuje system sprzedaży lawinowej lub takim systemem kieruje, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE