- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesUłatwienia w Kodeksie spółek handlowych

    Ułatwienia w Kodeksie spółek handlowych

    Aktualnie obowiązujące przepisy Kodeksu spółek handlowych stanowią istotną barierę rozwoju i funkcjonowania firm w Polsce, poprzez nakładanie na nie m.in. kosztownych, często zbędnych sankcji oraz obowiązków administracyjnych. Projekt nowelizacji znosi m.in. obowiązek przekształcania spółek cywilnych w spółki jawne. W świetle obowiązującej regulacji jest to wymagane, w przypadku, gdy przychody netto spółki cywilnej w każdym z dwóch ostatnich lat osiągnęły wartość, która zobowiązuje firmę do prowadzenia ksiąg rachunkowych (800 tys. euro rocznie). Ponadto przepisy zawarte w Kodeksie spółek handlowych utrudniają powstawanie nowych spółek poprzez wysokie wymagania względem posiadanego przez założycieli kapitału początkowego. Zaakceptowana przez rząd nowelizacja przewiduje obniżenie wysokości minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością z 50 do 5 tys. zł i w spółkach akcyjnych z 500 do 100 tys. zł.

    Zawierająca propozycje Ministerstwa Gospodarki nowelizacja eliminuje też inne utrudnienia wynikające z obecnych przepisów Kodeksu spółek handlowych. Chodzi tu m.in. o ograniczenie do wartości nabywanej firmy odpowiedzialności wspólników spółek osobowych za zobowiązania wnoszonego aportem przedsiębiorstwa jednoosobowego. Dodatkowo przy rozliczeniach będzie obowiązywał stan finansowy spółki w chwili wniesienia, a ceny z dnia zaspokojenia wierzyciela. W przypadku ograniczenia wymogów formalnych dla jednoosobowych spółek kapitałowych, dzięki nowelizacji wspólnicy lub akcjonariusze nie będą już musieli notarialnie poświadczać podpisu składanego na oświadczeniach woli. Projekt wprowadza również przepisy, które precyzyjnie określają dzień wypłaty dywidendy w spółkach kapitałowych. Kolejną propozycją zawartą w projekcie jest skrócenie okresu zwrotu dopłat z tytułu straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym spółki. Będą one mogły zostać zwrócone wspólnikom już po miesiącu od daty publikacji ogłoszenia o zamiarze zwrotu dopłat (do tej pory okres ten wynosił 3 miesiące). Ponadto projekt znacznie ogranicza obowiązki spółek akcyjnych w zakresie podawania do publicznej wiadomości uchwał i sprawozdań. W tym celu uchylono m.in. obowiązek ogłaszania w Monitorze Sądowym i Gospodarczym uchwał WZA obradujących w trybie art. 405, tj. bez formalnego zwołania. Zmiany dotyczą również obniżenia z 10 do 5 tysięcy kary nakładanej na członków zarządów spółek handlowych za złożenie niekompletnego zamówienia handlowego lub innych informacji, o których mowa w art. 127 § 5 oraz przedłużenie o kolejne 2 lata, do 31.12.2010 r. okresu na wymagane przepisami Kodeksu podwyższenie kapitału zakładowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych.

    Przedłożenie rządowe ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej, postanowień konkretnie implementację postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/68/UE z dnia 6 września 2006 r. Ze względu na to, że europejskie prawo spółek, w tym implementowana dyrektywa 2006/68/WE, ma być postrzegane jako instrument ułatwiający prowadzenie działalności gospodarczej, zwiększający jej efektywność, wspierający mobilność spółek i zwiększający zakres swobody przedsiębiorców – projektowane przepisy będą miały niewątpliwie przełożenie na konkuren­cyjność i przedsiębiorczość. Umożliwienie wykupi akcji spółki przez jej zarząd powinno spowodować rozwój polskich spółek. Pojawi się dodatkowe źródło finansowania, czyli dodatkowa zdolność kredytowania. Spółka, żeby pozyskać kapitał, będzie mogła kupować własne akcje i pod te akcje brać pożyczki. Zmniejszenie ograniczeń w nabywaniu przez spółkę własnych akcji pozwoli m.in. na wyeliminowanie ograniczeń w możliwości reagowania przez spółkę na zmieniającą się sytuację na rynku kapitałowym, wpływającą na cenę jej akcji. W razie zaburzenia równowagi między popytem i podażą, spółki dzięki nabywaniu własnych akcji będą mogły przyczyniać się do stabilizacji kursu giełdowego akcji w okresie nierównowagi, zapobiegając lub ograniczając w ten sposób, nieuzasadnione ekonomiczną sytuacją finansową spółki, wahania kursów akcji o charakterze spekulacyjnym.

    www.SerwisPrawa.pl

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE