Zaprojektowany art. 157[¹]. § 1 wprowadza możliwość utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z o.o. Jest to uprawnienie, nie obowiązek założycieli. Wzorzec umowy jest jedynie koniecznym do zastosowania instrumentem prawnym w przypadku, gdy założyciele spółki z o.o. wyrażą wolę skorzystania z uproszczonego i przyspieszonego procesu rejestracji spółki z o.o. Osoby, które uznają, że wzorzec umowy spółki z o.o. nie odpowiada ich specyficznym potrzebom, mogą stosować dotychczasowy sposób sporządzania umowy spółki z o.o. i jej rejestracji, nie będąc związanymi postanowieniami wzorca umowy. Elastyczność proponowanego rozwiązania zakłada, że spółka z o.o. może być zarejestrowana przy wykorzystaniu wzorca umownego, a już po zarejestrowaniu w tym trybie, zmiany umowy spółki dostosowujące ją do specyficznych potrzeb wspólników nieuwzględnionych we wzorcu, mogą być dokonywane na zasadach ogólnych. Dotyczą one jednak już spółki istniejącej, a więc nie hamują powstania i działania spółki z o.o. Wzorzec umowy spółki z o.o. zostanie określony na podstawie przepisów odrębnych.
Zaprojektowane przepisy znoszą wymóg aktu notarialnego dla umowy spółki z o.o. zawieranej przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki z o.o. Skoro bowiem umowa spółki z o.o. ma być zawarta przy wykorzystaniu formularza, kontrola jego prawidłowości przez notariusza oraz swoisty certyfikat notarialny nie jest uzasadniony. Wystarczające, z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu, jest zachowanie formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dopuszczono wprowadzanie zmian do umowy spółki zawiązanej przy wykorzystaniu wzorca umowy na zasadach ogólnych. W takim przypadku zmiany będą wymagał zachowania aktu notarialnego, a jednolity tekst umowy spółki powinien być także sporządzony w formie aktu notarialnego. Tekst jednolity będzie składany do sądu przez zarząd spółki zgodnie z nowelizowanym art. 9 ust. 4 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wyłączono możliwość wnoszenia w celu powstania spółki tworzonej w trybie uproszczonym wkładów niepieniężnych. Wynika to z natury wkładu niepieniężnego i związanych z nim możliwych komplikacji prawnych. Założeniem projektowanych zmian jest doprowadzenie do szybkiej rejestracji spółki z o.o., co wymaga uproszczenia i odformalizowania procesu zakładania spółki z o.o., co obejmuje także proces związany z pokrywaniem kapitału zakładowego. Wyłączenie wnoszenia wkładów pieniężnych obejmuje jedynie okres do uzyskania wpisu spółki do rejestru. Z chwilą zarejestrowania spółki zostaje osiągnięty podstawowy cel, natomiast po dokonaniu wpisu do KRS do spółki mogą być wnoszone wkłady na zasadach ogólnych, a więc zarówno pieniężne, jak i niepieniężne. Jednocześnie dopuszczono wniesienie wkładu pieniężnego po wpisie spółki do rejestru, ale nie później niż w terminie 7 dni od wpisu do rejestru. Jest to odejście od obowiązku wniesienia wkładu pieniężnego przed złożeniem wniosku o zarejestrowanie spółki z o.o. Wprowadzenie takiego wymagania w stosunku do spółki, która ma być rejestrowana w terminie 1 dnia w praktyce przekreślałoby jednak możliwość zarejestrowania jej w tym trybie z powodu faktycznej niemożliwości dokonania wpłaty na kapitał zakładowy spółki, która nie istnieje.