- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesW 2023 roku przedsiębiorcy będą mogli założyć fundację rodzinną

    W 2023 roku przedsiębiorcy będą mogli założyć fundację rodzinną

    Fundacja rodzinna = plany wielopokoleniowej sukcesji

    Fundacja rodzinna to rozwiązanie, które pozwoli przedsiębiorcom na planowanie tzw. wielopokoleniowej sukcesji. Jak wskazał Minister Rozwoju, fundacja rodzinna będzie służyć profesjonalizacji relacji między biznesem a rodzinną oraz  będzie wyrazem dojrzałego podejścia do ochrony majątku rodzinnego oraz zabezpieczenia firmy przed problemami w przypadku braku porozumienia w rodzinie.  Fundacja rodzinna będzie mogła być ustanawiana na czas określony albo na czas nieokreślony.

    Fundacja rodzinna

    Fundacja rodzinna będzie chronić majątek firmy przed jego rozdrobieniem, zarządzać nim i zapewniać środki utrzymania fundatorowi, a także członkom jego rodziny, nawet gdy nie angażują się oni w działalność gospodarczą. Fundatorem (założycielem) fundacji rodzinnej będzie mogła być tylko osoba fizyczna. Zaś beneficjentami fundacji rodzinnej będą mogły być osoby fizyczne i organizacje pozarządowe.

    Fundacja rodzinna pozwoli na:

    1. finansowe zabezpieczenie członków rodziny.
    2. oddzielenie spraw biznesowych i rodzinnych.
    3. utrzymanie majątku w jednych rękach i ochrona majątku.
    4. efektywne zarządzanie majątkiem i jego pomnażanie.
    5. planowanie sukcesji w perspektywie wielu pokoleń.
       

    Fundacja rodzinna będzie działała w celu określonym przez fundatora. Najczęściej będzie to zapewnienie nieprzerwanego działania firmy oraz zapewnienie środków do życia dla członków najbliższej rodziny.

    Fundacja musi zostać wyposażona w majątek początkowy (fundusz założycielski) o wartości co najmniej 100 000 zł. Do fundacji będzie można wnieść dowolne składniki majątkowe, np. udziały i akcje spółek, nieruchomości i ruchomości.

    Co istotne, fundacja rodzinna będzie mogła prowadzić działalność gospodarczą, polegającą na obrocie majątkiem, w tym udziałami w spółkach, jeśli nie nabywa ich tylko w celu dalszej odsprzedaży, najmie, udzielaniu pożyczek spółkom, w których posiada udziały, lub beneficjentom, obrocie obcą walutą w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji oraz prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

    Źródło:

    Oficjalna strona MRiT.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE