- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesW czyjej obecności dokonuje się czynności kontrolnych u przedsiębiorcy?

    W czyjej obecności dokonuje się czynności kontrolnych u przedsiębiorcy?

    Dokonywanie czynności kontrolnych w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej

    Zasadą ustanowioną w art. 80 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest, że czynności kontrolnych dokonuje się w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej.

    Kiedy można przeprowadzić czynności kontrolne pomimo braku obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej?
    Można przeprowadzić czynności kontrolne pomimo braku obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej w przypadkach gdy:

    • ratyfikowane umowy międzynarodowe tak stanowią;
    • przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia, przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego lub zabezpieczenia dowodów jego popełnienia;
    • kontrola jest prowadzona w toku postępowania prowadzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów;
    • przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.

    Obowiązek wskazania osoby upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy w trakcie kontroli

    Jak wynika z przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, kontrolowany jest obowiązany do pisemnego wskazania osoby upoważnionej do reprezentowania go w trakcie kontroli, w szczególności w czasie jego nieobecności. Z dniem 20 września 2008 roku uchylono art. 60(1) § 7 kodeksu wykroczeń, w którym to przewidywano, że ten kto w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej nie wykonuje obowiązku pisemnego wskazania osoby upoważnionej do reprezentowania w trakcie kontroli, podlega karze grzywny nie niższej niż 1.000 zł. Tym samym zniesiono sankcję za niewykonanie obowiązku pisemnego wskazania osoby upoważnionej do reprezentowania przedsiębiorcy w trakcie kontroli, gdyż charakter powyższych naruszeń nie uzasadnia odpowiedzialności na gruncie Kodeksu wykroczeń.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Książkę kontroli przedsiębiorcy przejdź do formularza »

    Nieobecność kontrolowanego a czas trwania kontroli

    Do czasu trwania kontroli nie wlicza się czasu nieobecności kontrolowanego przedsiębiorcy lub osoby przez niego upoważnionej, jeżeli stanowi to przeszkodę w przeprowadzeniu czynności kontrolnych.
    Czas trwania wszystkich kontroli organu kontroli u przedsiębiorcy w jednym roku kalendarzowym nie może przekraczać:

    • w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców – 12 dni roboczych;
    • w odniesieniu do małych przedsiębiorców – 18 dni roboczych;
    • w odniesieniu do średnich przedsiębiorców – 24 dni roboczych;
    • w odniesieniu do pozostałych przedsiębiorców – 48 dni roboczych.

    Nieobecność kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej

    W razie nieobecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej albo niewykonania przez kontrolowanego obowiązku pisemnego wskazania osoby upoważnionej do reprezentowania go w trakcie kontroli, czynności kontrolne mogą być wykonywane w obecności innego pracownika kontrolowanego, który może być uznany za osobę czynną w lokalu przedsiębiorstwa przeznaczonym do obsługiwania publiczności. Taką osobę poczytuje się w razie wątpliwości za umocowaną do dokonywania czynności prawnych, które zazwyczaj bywają dokonywane z osobami korzystającymi z usług tego przedsiębiorstwa.

    Czynności kontrolne mogą być wykonywane także w obecności przywołanego świadka, którym powinien być funkcjonariusz publiczny, niebędący jednak pracownikiem organu przeprowadzającego kontrolę.

    Podstawa prawna:
    Art. 80, art. 83 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U.2013.672)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE