Zgodnie z treścią art. 22 PZP, o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają warunki, dotyczące:
- posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania;
- posiadania wiedzy i doświadczenia;
- dysponowania odpowiednim potencjałem technicznym oraz osobami zdolnymi do wykonania zamówienia;
- sytuacji ekonomicznej i finansowej.
Zamawiający może zastrzec w ogłoszeniu o zamówieniu, że o udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wyłącznie wykonawcy, u których ponad 50% zatrudnionych pracowników stanowią osoby niepełnosprawne w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych lub właściwych przepisów państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Opis sposobu dokonania oceny spełniania powyższych warunków zamieszcza się w ogłoszeniu o zamówieniu lub w przypadku trybów, które nie wymagają publikacji ogłoszenia o zamówieniu, w zaproszeniu do negocjacji. Opis sposobu dokonania oceny spełniania warunków powinien być związany z przedmiotem zamówienia oraz proporcjonalny do przedmiotu zamówienia. Warunki związane z realizacją konkretnego zamówienia publicznego oraz opis sposobu dokonania oceny ich spełniania mają na celu zweryfikowanie zdolności wykonawcy do należytego wykonania udzielanego zamówienia. W postępowaniu w sprawie udzielenia zamówienia, którego przedmiot stanowią dostawy wymagające wykonania prac dotyczących rozmieszczenia lub instalacji, usługi lub roboty budowlane, zamawiający może oceniać zdolność wykonawcy do należytego wykonania zamówienia w szczególności w odniesieniu do jego rzetelności, kwalifikacji, efektywności i doświadczenia.
Podstawowym narzędziem umożliwiającym zamawiającemu sprawdzenie czy potencjalny wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu jest zatem skonstruowanie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Im dokładniejsze będą wymagania stawiane wykonawcom, tym bardziej prawdopodobne jest, że zamawiający wyłoni najodpowiedniejszego kandydata do realizacji określonego przedsięwzięcia. Pamiętajmy jednak, aby w SIWZ wskazać nie tylko warunki uprawniające do startu w postępowaniu o wykonanie zamówienia publicznego, ale także sposób w jaki ich spełnianie może zostać wykazany przez oferentów. W praktyce wystarczające będzie przedkładanie właściwych dokumentów w sprawie – potwierdzających zdobyte doświadczenie lub konkretne uprawnienia.
Przesłanki określone w art. 22 PZP winny być odniesione do konkretnej branży, czy też rodzaju zamówienia. SIWZ winny więc określać warunki ubiegania się o zamówienie, w taki sposób, aby zamawiający mógł zapewnić sobie odpowiedni produkt, czy też usługę. Dlatego też może wskazywać wymogi, które winien spełniać wykonawca ubiegający się o określone zamówienie. Może więc w tym zakresie wskazywać, jakie konkretne wymogi ma spełniać wykonawca, poprzez np. wykazanie się odpowiednim doświadczeniem zawodowym i wiedzą, czy też potencjałem technicznym, wskazując jego rodzaj właściwy dla przedmiotu zamówienia publicznego. W przeciwnym razie, gdyby SIWZ nie wymieniały rodzaju wymogów dla wykonawców, to każdy w sposób dowolny, zgodnie z art. 22 ust. 1 omawianego aktu prawnego, mógłby wykazywać istnienie przesłanek z tego przepisu. Określenie wymogów zawartych w tym przepisie jest jedynie ograniczone utrudnianiem uczciwej konkurencji (ust. 2). Przepis ten więc w swojej treści odwołuje się do art. 7 ust. 1 PZP kreującego zasadę równego traktowania wszystkich oferentów w sposób jednakowy, bez stosowania przywilejów czy też dyskryminowania. Powyższe zapatrywania prowadzą do wniosku, że jeżeli zamawiający pragnie uzyskać usługi lub towary określonej jakości, to może określić wymagania dla wykonawców oraz dokonywać ich weryfikacji w toku postępowania zamówieniowego.