- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBankiWarunek udziału w postępowaniu – uprawnienia.

    Warunek udziału w postępowaniu – uprawnienia.

    Każdy wykonawca biorący udział w postępowaniu musi złożyć oświadczenie, iż spełnia warunki określone w art. 22 ust.1 m.in. warunek opisany w pkt 1 tj. wykonawca posiada uprawnienia do prowadzenia określonej działalności lub wykonywania czynności, o ile przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania. Warunek ten musi być spełniony przez każdego wykonawcę, który ubiega się o konkretne zamówienie i w żadnym razie nie można tego obowiązku „cedować” na np. podwykonawcę(wykonawca nie ma stosownych zezwoleń, ale jego podwykonawca ma). Podwykonawca zamówienia nie jest uczestnikiem postępowania, stąd to nie jego oświadczenie będzie oceniane przez Zamawiającego na etapie oceny spełnienia warunków udziału w postępowaniu.

    Ułatwienie, jakie przewidziano w art. 26 ust. 2b ustawy – Prawo zamówień publicznych, umożliwiające wykonawcy, by ten polegał na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, nie obejmuje warunku określonego w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp, a więc posiadania uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają taki obowiązek.

    Rozwiązaniem, które umożliwi uczestnictwo w postępowaniu, gdy wykonawca nie posiada wymaganych uprawnień , może być wspólne ubieganie się o zamówienie 2 lub większej ilości wykonawców, którzy utworzą konsorcjum. Zgodnie z uchwałą Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 2 lutego 2011 r. KIO/KD 7/11:

    „W zakresie uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli przepisy prawa nakładają obowiązek ich posiadania, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych, za wystarczające do uznania spełniania warunku udziału w postępowaniu, należy uznać, gdy wymagane uprawnienia posiadał będzie co najmniej jeden z konsorcjantów, który w ramach przyjętego wewnętrznie podziału zadań, wyznaczony zostanie do realizowania tej części zamówienia, z którym wiąże się obowiązek posiadania uprawnień. Taki bowiem cel przyświecał wprowadzeniu regulacji ustawowych, zwiększających konkurencyjność prowadzonych postępowań, umożliwiających wspólne składanie ofert przez wykonawców, którzy samodzielnie nie mogliby sprostać wymaganiom zamawiającego i ubiegać się o udzielenie zamówienia”.

    Kancelaria Radcy Prawnego Eliza Krause specjalizuje się w doradztwie prawnym w obszarze stosowania przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych, w doradztwie prawnym z zakresu prawa pracy oraz  problematyki dotyczącej nieruchomości, najmu, własności lokali i  gospodarowania nieruchomościami.

    Więcej informacji na www.kancelariaek.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE