- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesWybierasz się do Chorwacji? Przeczytaj!

    Wybierasz się do Chorwacji? Przeczytaj!

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami chorwackimi osoba małoletnia (poniżej 18 roku życia), której nie towarzyszy opiekun prawny, przekraczając granicę Republiki Chorwackiej powinna okazać potwierdzoną notarialnie zgodę opiekuna prawnego. Zgoda powinna zawierać dane osobiste opiekuna prawnego, cel i okres pobytu oraz termin pobytu w Chorwacji, okres ważności zgody, a także podpis opiekuna prawnego. Powinna być ona przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język chorwacki lub angielski. Należy jednak podkreślić, że zgoda nie jest wymagana, jeśli osoba małoletnie posiada paszport i podróżuje samolotem i dysponuje odpowiednim dokumentem wydanym przez przewoźnika zgodnie ze standardami IATA, lub jest wymieniona na liście uczestników wycieczki szkolnej, sporządzonej przez szkołę organizującą wyjazd i przetłumaczonej na język chorwacki lub angielski, lub jest wymieniona na liście uczestników imprezy sportowej lub kulturalnej.

    Ponadto od dnia 1 czerwca 2008 roku na podstawie rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa, Rybołówstwa i Rozwoju Wsi Republiki Chorwacji zabronione zostało wwożenie przez podróżnych oraz przesyłanie do Chorwacji niektórych produktów spożywczych. Ów rozporządzenie dotyczy mięsa, mleka oraz ich przetworów, jak również wszystkich produktów zawierających mięso, mleko oraz ich przetwory. Wymienione w rozporządzeniu towary – niezależnie od ich ilości – nie mogą być wwiezione na teren Chorwacji, o ile osoba je przewożąca lub przesyłająca nie przedstawi odpowiedniego świadectwa weterynaryjnego wystawionego w kraju ich pochodzenia

    Oznacza to, że od 1 czerwca 2008 roku wwóz określonych produktów spożywczych powinien być zgłaszany każdorazowo granicznej służbie weterynaryjnej Republiki Chorwacji. Produkty bez świadectwa sanitarnego będą podlegać zniszczeniu, z możliwością obciążenia ich właściciela kosztami zniszczenia. Konsekwencją niezgłoszenia wwozu może być nałożenie kary finansowej. Lista towarów podlegających kontroli granicznej obejmuje mięso i jadalne produkty wewnętrzne, czyli podroby – włącznie z żabimi udkami oraz wszystkie produkty mleczne. Na liście znalazły się również kiełbasy i podobne produkty z mięs, podrobów lub krwi, przetwory żywnościowe oparte o te produkty, a także pozostałe przetworzone lub konserwowane mięso, podroby lub krew. Graniczną służbę weterynaryjną powinniśmy również poinformować o makaronach – nawet tych gotowanych, bądź nadziewanych mięsem lub innymi substancjami, chodzi tu głównie o: spaghetti, rurki, nitki, lasagne, gnocchi, ravioli, cannelloni, kuskus przygotowany lub nie – tylko te produkty, które zawierają mięso. Podróżni zobowiązani są również do zgłoszenia do oficjalnej kontroli produktów używanych do karmienia zwierząt – chodzi tylko o pokarm dla psów i kotów, gryzaki dla psów i mieszanki pokarmu zawierające mięso lub mleko. Pełną listę produktów, które podróżni muszą okazać do kontroli granicznej stanowi załącznik nr V do rozporządzenia.

    Jedynymi produktami zawierającymi mięso i mleko, które nie podlegają zgłoszeniu są: mleko w proszku dla niemowląt, pokarm dla niemowląt i specyficzne pokarmy zgodnie z zaleceniami medycznymi – pod warunkiem, że wymienione produkty nie wymagają przechowywania w lodowce przed otwarciem, że opakowanie posiada znak zastrzeżony producenta i towar przeznaczony był do bezpośredniej sprzedaży oraz że opakowanie jest nieuszkodzone, chyba, że jest właśnie używane. Obowiązkowi zgłoszenia nie podlegają produkty niezawierające mięsa i mleka, w tym np. ryby i jaja. Ponadto należy dodać, że produkty żywnościowe, które nie są wymienione na liście, można wwozić na terytorium Republiki Chorwackiej w ilości nieprzekraczającej 1 kilograma, o ile nie zabraniają tego inne przepisy.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE