Okres, na jaki można zawiesić prowadzenie działalności gospodarczej
Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. To skutek nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 13 maja 2011 r. (Dz.U. nr 131, poz. 764), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2011 r., a która zmieniła kilka przepisów dotyczących zawieszenia działalności, które wywoływały w praktyce wątpliwości interpretacyjne. We wcześniejszym stanie prawnym przedsiębiorca mógł zawiesić działalność gospodarczą na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Powodowało to praktyce wiele problemów, spowodowanych wątpliwościami, czy w razie zawieszenia działalności gospodarczej trzeba płacić składki na ubezpieczenie społeczne lub podatki na jeden dzień miesiąca, jeżeli miesiąc zawieszenia ma 30 lub 31 dni. Wspomniana wyżej nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 13 maja 2011 r. usuwa te wątpliwości.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej obejmuje wyłącznie pełny miesiąc luty danego roku kalendarzowego – w takim przypadku za minimalny okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przyjmuje się liczbę dni lutego przypadającą w danym roku kalendarzowym. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej może być oznaczony w dniach, miesiącach albo miesiącach i dniach.
Prowadzenie działalności w kilku formach a zawieszenie działalności
W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Jeśli jednak przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą jako wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może wówczas zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej lub kilku takich spółkach. Jeżeli przedsiębiorca wykonuje działalność gospodarczą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form.
Co wolno, a czego nie w czasie zawieszenia działalności?
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca m.in.
• ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
• ma prawo sprzedawać własne środki trwałe i wyposażenie,
• może występować przed sądem w postępowaniach, które dotyczą okresu sprzed zawieszenia prowadzenia działalności.
W czasie zawieszenia prowadzenia działalności przedsiębiorca ma prawo osiągać przychody także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Okres zawieszenia działalności nie zwalnia jednak przedsiębiorcy od obowiązku poddania się kontroli, która może być w tym czasie przeprowadzona.
Od kiedy do kiedy trwa zawieszenie działalności?
Okres zawieszenia działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy i rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, nie wcześniej niż w dniu złożenia wniosku, i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej lub do dnia wskazanego w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku.
W stosunku do podatków i składek na ZUS zawieszenia działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
W przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego zgłaszanie informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej następuje na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Podstawa prawna:
• art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r., nr 220, poz. 1447, z późn. zm.)