- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesZawód doradcy finansowego

    Zawód doradcy finansowego

    W celu uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu doradcy podatkowego – należy wystąpić z wnioskiem do Komisji Egzaminacyjnej o przeprowadzenie testu umiejętności. O terminie oraz miejscu przeprowadzenia testu umiejętności Komisja Egzaminacyjna powiadamia wnioskodawcę nie później niż na 21 dni przed wyznaczonym terminem testu umiejętności. Test przeprowadzony zostaje w wydzielonej sali, w warunkach umożliwiających osobom przystępującym do testu samodzielną pracę. Przed wejściem na salę egzaminacyjną osoba przystępująca do testu umiejętności jest zobowiązana okazać dokument potwierdzający jej tożsamość. Prace pisemne są kodowane. Przewodniczący składu egzaminacyjnego może wykluczyć z testu umiejętności osobę, która w trakcie tego testu korzystała z cudzej pomocy, posługiwała się niedozwolonymi materiałami pomocniczymi, pomagała pozostałym jego uczestnikom lub w inny sposób zakłócała przebieg testu. Należy tutaj podkreślić, iż wykluczenie z udziału w teście umiejętności jest równoznaczne z jego niezaliczeniem. Podczas testu umiejętności osoba przystępująca do tego testu może opuścić salę egzaminacyjną po uzyskaniu zgody przewodniczącego składu egzaminacyjnego. Przed opuszczeniem sali osoba przystępująca do testu przekazuje pracę sekretarzowi składu egzaminacyjnego.
    Test umiejętności jest przeprowadzany w języku polskim. Składa się on z dwóch części: ustnej i pisemnej. Osoba, która nie zaliczy testu umiejętności, może go powtarzać. Termin ponownego przystąpienia do testu umiejętności może być wyznaczony nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia testu, którego wynik był negatywny. Część pisemna testu umiejętności polega na rozwiązaniu testu oraz rozwiązaniu zadania będącego sporządzeniem wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu. Czas trwania testu jest równy liczbie minut odpowiadającej liczbie pytań w teście. Natomiast na rozwiązanie zadania będącego sporządzeniem wystąpienia w imieniu klienta do organu podatkowego lub sądu wyznaczono 180 minut. Rozwiązując to zadanie osoba przystępująca do testu może korzystać z publikacji zawierających wyłącznie akty normatywne. Warunkiem zaliczenia części pisemnej testu umiejętności jest uzyskanie, co najmniej 80 % maksymalnej liczby punktów za rozwiązanie testu oraz 10 punktów za rozwiązanie zadania. Część ustna testu umiejętności jest przeprowadzana bezpośrednio po zakończeniu części pisemnej tego testu. Polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w wylosowanym zestawie pytań. W części ustnej testu umiejętności skład egzaminacyjny ocenia odrębnie odpowiedź na każde pytanie, przyznając punkty wyrażone pełną liczbą w skali od 0 do 6 punktów za każdą odpowiedź, a następnie sumuje punkty przyznane za każdą odpowiedź. Warunkiem zaliczenia części ustnej testu umiejętności jest uzyskanie co najmniej 70 % maksymalnej liczby punktów.
    Wynik testu umiejętności – zgodnie z art. 13 rozporządzenia zostanie ogłoszony w siedzibie Komisji Egzaminacyjnej w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia testu umiejętności. W terminie 3 dni od dnia ogłoszenia wyników można zwrócić się do przewodniczącego składu egzaminacyjnego z wnioskiem o wgląd do części pisemnej testu umiejętności, a także o dokonanie jej ponownej oceny. Wniosek należy złożyć w formie pisemnej.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE