Spis treści
Rządowa pomoc dla przedsiębiorstw
Podejmowane przez rząd działania związane z pandemią przynoszą marne rezultaty, jeżeli chodzi o walkę z rozprzestrzenianiem się wirusa, o czym świadczy stale rosnąca krzywa zachorowań. Skutki obostrzeń widać za to jak dłoni w pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Wraz ze wzrostem zachorowań proporcjonalnie rośnie również krzywa recesji polskich przedsiębiorstw, których los wydaje się rządowi obojętny. Tajemnicą poliszynela jest bowiem fakt, że oferowana przez władze pomoc jest dalece niewystarczająca, a podejmowane nerwowo kroki zmuszające przedsiębiorców do zamknięcia swoich firm jedynie przypieczętowują ich smutny los.
10 działań antykryzysowych rządu
Rząd przedstawił jedynie główne założenia pomocy dla przedsiębiorców. Oto jej najważniejsze punkty:
- Dofinansowanie kosztów stałych dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) od stycznia 2021 roku – złożono przekazanie dla firm subwencje w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju w wysokości do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych. Warunkiem będzie spadek przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r. Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju – chodzi o subwencje finansowe z PFR dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Warunkiem będzie skumulowany spadek przychodów od marca 2020 r. do marca 2021 r. o co najmniej 30%. Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi. Planowany termin umorzenia: I połowa 2021 r.
- Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla Dużych Firm do 31.03.2021 r. (wnioski) oraz do 30.06.2021 r. (wypłaty) – Zmienią się zasady liczenia szkody z powodu COVID-19 w pożyczkach preferencyjnych – z obecnego: marzec – sierpień 2020 r. na marzec 2020 r. – marzec 2021 r. Rozwiązanie przeznaczone jest dla dużych firm oraz dużych MŚP i obejmuje wszystkie branże. Planowany termin: do połowy grudnia.
- Pożyczki długoterminowe z gwarancją – rząd będzie kontynuować gwarancje de minimis dla MŚP oraz gwarancje płynnościowe dla dużych firm. Rozwiązanie przeznaczone jest nie tylko dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi, a także dla wszystkich branż.
- Dofinansowanie do zatrudnienia – chodzi o dopłaty do miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy. Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Przedłużenie postojowego – Przedłużona zostanie wypłata postojowego dla branż objętych restrykcjami.
- Zwolnienie ze składek na ZUS – Przedłużone zostanie zwolnienia ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami.
- Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach „Dotacji na biznes” – nastąpi zwiększenie kwoty dotacji z 6 do 8-krotności średniego wynagrodzenia. Dofinansowanie dotyczyć będzie nie tylko nowej działalności, ale także zmiany jej aktualnego zakresu. Rozwiązanie przeznaczone jest dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.
- Polityka drugiej szansy – Agencja Rozwoju Przemysłu będzie dofinansowywała koszty związane z restrukturyzacją przedsiębiorstw. Rozwiązanie przeznaczone dla firm w restrukturyzacji.
- Dofinansowanie leasingu – Agencja Rozwoju Przemysłu będzie pokrywała koszty leasingu.. Rozwiązanie będzie przeznaczone wyłącznie dla branż objętych restrykcjami sanitarnymi.