Zmiany będą dotyczyć następujących profesji: członków Rady Polityki Pieniężnej, zarządu NBP, prezesów sądów, rektorów uczelni wyższych, notariuszy i ich zastępców, strażników miejskich, egzaminatorów na prawo jazdy, wszystkich funkcjonariuszy publicznych, policjantów i prokuratorów. To jednak nie jedyna nowość szykowana nam przez ustawodawcę – nowelizacja zakłada bowiem wgląd do dochodów powyższych podmiotów za pośrednictwem Internetu.
Instytucja składania oświadczeń majątkowych jest na chwilę obecną uregulowana przepisami pochodzącymi z różnych ustaw, m.in. z ustawy o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym czy samorządzie województwa. W związku z tym brak jednego aktu prawnego odnoszącego się do ujawniania osiąganych dochodów jest sporym utrudnieniem. Zgodnie z przygotowywaną ustawą wprowadzone zostaną jednolite zasady podawania informacji o zarobkach osób pełniących funkcje publiczne. Niewątpliwym plusem nowych przepisów będzie wprowadzenie katalogu osób zobowiązanych do publicznego dzielenia się informacją o uzyskanym wynagrodzeniu – dotyczyć to będzie nie tylko podmiotów dotychczas do tego zobowiązanych i przedstawionych na wstępie niniejszego artykułu, ale także wszystkich członków korpusu służby cywilnej i pracowników urzędów państwowych, których wynagrodzenie wraz ze wszystkimi dodatkami jest wyższe bądź równe przeciętnemu. Wg informacji podanych przez ZUS, w I kwartale 2014 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce wynosiło 3 895,31 zł.
Gdzie będziesz mógł odnaleźć informację o zarobkach notariuszy, prokuratorów, urzędników czy policjantów? W Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej konkretnego sądu, prokuratury, urzędu czy komisariatu. Nie spodziewaj się jednak dostępu do wszystkich informacji – dowiesz się co prawda o wysokości uzyskiwanych zarobków danej osoby, posiadanych przez nią składników majątkowych i praw takich jak samochody, prawa autorskie, czy nieruchomości, nie będziesz miał jednak wglądu do adresu zamieszkania sprawdzanej osoby, jej numeru PESEL czy położenia posiadanych przez nią nieruchomości.
Każdy zobowiązany do składania oświadczeń majątkowych będzie miał czas na wypełnienie swojego zadania w terminie siedmiu dni od objęcia stanowiska oraz w ciągu siedmiu dni od jego opuszczenia. Oprócz tego pojawią się także tzw. oświadczenia roczne, przedkładane do 30 kwietnia każdego roku. Za spóźnienie będzie grozić odpowiedzialność dyscyplinarna oraz kara w wysokości 500 zł. Jeśli i taka kara nie poskutkuje i zobowiązany nadal będzie uchylał się od wyjawienia swojego majątku i w ciągu siedmiu dni od doręczenia decyzji o ukaraniu nie złoży oświadczenia, urząd kontroli skarbowej zbada jego majątek. Dodatkowo za złożenie fałszywego oświadczenia będzie grozić kara pozbawienia wolności do lat trzech.