- Reklama -
środa, 20 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseFundusze hipoteczne chcą regulacji rynku

    Fundusze hipoteczne chcą regulacji rynku

    Regulacje opracowywane przez Ministerstwo Gospodarki mają być rozszerzeniem projektu ustawy o odwróconej hipotece przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Proponowane rozwiązania mają objąć również działalność funduszy hipotecznych oferujących rentę dożywotnią dla osób starszych. Nowe prawo ma na celu zabezpieczyć interesy seniorów, eliminując z rynku możliwość nieuczciwych działań. Przedstawione przez Ministerstwo Gospodarki założenia zakładały m.in., że firmy oferujące rentę dożywotnią będą podlegać nadzorowi KNF i mają prowadzić działalność tylko po wydaniu zezwolenia. Możliwość taką otrzymałyby fundusze działające w formie spółki akcyjnej lub z o.o. z minimalnym kapitałem 50 tys. euro. Ustawa ma także zapewnić osobom starszym prawo do dożywotniego użytkowania mieszkań, którego własność senior postanowił przenieść na instytucję świadczącą mu rentę dożywotnią. Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym jest ważna nie tylko z punktu widzenia seniorów, ale także instytucji zajmujących się świadczeniem renty dożywotniej. Wybrane fundusze hipoteczne już teraz działają nie tylko zgodnie z obecnym prawem, ale też zabezpieczają interesy swoich klientów, m.in. poprzez umowy zawierane w formie aktu notarialnego, czy zapisy w księdze wieczystej zapewniające seniorowi prawo dożywotniego korzystania z nieruchomości czy też ustanawianie hipoteki umownej na rzecz seniora. Dlatego też nowe regulacje eliminując możliwość nieuczciwych praktyk, mają szansę wesprzeć firmy działające z zachowaniem wysokich standardów etycznych, cierpiących wizerunkowo z powodu działań innych firm.

    „Nie ulega wątpliwości, że istnieje duża potrzeba wejścia w życie ustawy dotyczącej odwróconego kredytu hipotecznego przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Finansów. Jednak do dziś nie wiadomo dokładnie, pod auspicjami którego z ministerstw funkcjonowałyby fundusze hipoteczne. Jeśli nadzór nad tymi instytucjami objąłby KNF to musiałyby one uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności, jeśli natomiast Ministerstwo Gospodarki to będą musiały przedstawić wpis do działalności regulowanej. Szybkie wejście w życie projektu jest ważne zarówno dla seniorów, jak i funduszy hipotecznych, które działają zgodnie z prawem.” – mówi Katarzyna Brzeska-Miksa, Prezes Funduszu Hipotecznego Familia

    Regulacje opracowywane przez Ministerstwo Gospodarki wydłużyły czas wejścia w życie ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Zarówno seniorzy, jak i fundusze hipoteczne mają nadzieję, że zmiany opracowywane w resorcie Waldemara Pawlaka zyskają poparcie Ministerstwa Finansów i szybko uregulują wiele istotnych kwestii związanych z  rentą dożywotnią.  

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE