Gdzie obowiązuje OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Pozwala ono na pokrycie szkód związanych z ruchem tych pojazdów. W większości krajów Europy obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego wraz z ważnymi badaniami technicznymi samochodu. Zakres OC w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego pokrywa się z zakresem OC w Polsce. Jeżeli więc dana osoba spowoduje wypadek w którymś z tych państw jej ubezpieczyciel pokrywa koszty naprawy auta poszkodowanego uczestnika ruchu. Umowy OC z mocy prawa są ważne na terenie takich krajów jak: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry i od 1.01.2012r. również Serbia. Wyjeżdżający do tych krajów nie muszą okazywać jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Istnieje bowiem domniemanie, że samochód z polską rejestracją jest ubezpieczony w zakresie OC. Co to jest Zielona Karta?
Zielona Karta jest Międzynarodowym Certyfikatem Ubezpieczeniowym, który stanowi dowód, że posiadacz pojazdu jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, zgodnie z prawem ubezpieczeniowym, które obowiązuje w kraju, w którym on aktualnie przebywa. Na mocy umów dwu- lub wielostronnych, gwarantuje ona ubezpieczenie OC w państwach spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i nie wymaga zawierania dodatkowych umów. Jest więc gwarancją tego, że w razie wypadku z udziałem właściciela samochodu, ofiarom zostanie wypłacone odszkodowanie. Zielona Karta drukowana jest według wzoru obowiązującego we wszystkich krajach, które podpisały konwencję Zielonej Karty, zawsze w kolorze zielonym (stąd jej nazwa). Generalnie można ją kupić u ubezpieczycieli komunikacyjnych ale bardzo często oferują oni Zieloną Kartę bezpłatnie, razem z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Kartę można także nabyć na granicy danego kraju, choć w tym przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami. Z różnych przyczyn może się też to okazać niemożliwe, co może utrudnić lub pokrzyżować plany wyjazdowe podróżującego. Dokument ten należy posiadać wjeżdżając między innymi na terytorium Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraela, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, czy Ukrainy.
W przypadku, gdy w danym państwie nie obowiązuje Zielona Karta bądź podróżujący o niej zapomni należy, przed przekroczeniem granicy, zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych – tzw. ubezpieczenie graniczne. Umowę takiego ubezpieczenia zawiera się na czas nie krótszy niż 30 dni.