- Reklama -
czwartek, 21 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseKiedy możliwe jest odwołanie darowizny?

    Kiedy możliwe jest odwołanie darowizny?

    Pomimo zawarcia umowy darowizny istnieje kilka możliwości jej odwołania.

    Jej odwołanie może nastąpić jedynie z przyczyn określonych Ustawie z dnia 23 kwietnia 1964r.  Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r., Nr 16, poz. 93 ze zm.). W tym przypadku bardzo duże znaczenia ma to, czy darowizna została już wykonana, zachowanie obdarowanego względem darczyńcy, ubezwłasnowolnienie darczyńcy oraz zasady współżycia społecznego. Odwołanie darowizny powinno nastąpić w formie pisemnej i musi zostać złożone obdarowanemu tak, aby mógł się z nim zapoznać. Takie pismo powinno zawierać oświadczenie o odwołaniu darowizny, oznaczenie przedmiotu darowizny oraz uzasadnienie wskazujące na przyczyny jej odwołania.

     

     

    Darczyńca może odwołać darowiznę jeszcze nie wykonaną, jeżeli po zawarciu umowy

    jego stan majątkowy uległ takiej zmianie, że wykonanie darowizny spowodowałoby uszczerbek dla jego własnego utrzymania lub uszczerbek dla ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych.

    Z tej przyczyny darowiznę można odwołać tylko wówczas, gdy nie została ona wykonana, czyli została zawarta odpowiednia umowa ale świadczenie do jakiego zobowiązywała nie zostało zrealizowane. Zmiana majątkowa na niekorzyść darczyńcy musi być istotna i nagła a wartość lub rodzaj przedmiotu darowizny uniemożliwi mu normalne życie (np. zakup leków, jedzenia, utrzymanie domu czy spłatę kredytu) oraz nie pozwoli na utrzymanie najbliższych członków rodziny. Gdy darowizna została wykonana, darczyńca nie ma prawa jej odwołać ze względu na niedostatek. Może on natomiast domagać się od obdarowanego środków utrzymania, odpowiadających jego usprawiedliwionym potrzebom a także ciążącym na nim obowiązkom alimentacyjnym. Obowiązek ten jest ograniczony do istniejącego jeszcze wzbogacenia. Obdarowany może zwolnić się z tego obowiązku, zwracając wartość wzbogacenia.

     

     

    W sytuacji, gdy obdarowany dopuścił się względem darczyńcy rażącej niewdzięczności może on odwołać darowiznę, zarówno wówczas gdy jest wykonana jak i wtedy gdy to jeszcze nie nastąpiło.

    Jednak można to zrobić tylko w przeciągu roku od dnia, w którym darczyńca dowiedział się o rażącej niewdzięczności obdarowanego. Czyn lub zaniechanie, będące przejawem rażącej niewdzięczności, muszą być wymierzone bezpośrednio lub pośrednio w darczyńcę i muszą być rażącym naruszeniem norm społecznych i rodzinnych. Ta niewdzięczność w swoim wymiarze powinna być rażąca, czyli dużych rozmiarów. Będzie to miało miejsce między innymi w przypadku przemocy fizycznej czy psychicznej, nieudzielenia pomocy, mimo oczywistych możliwości, poważnego pomówienia, przestępstwa, lżenia, oszustwa na dużą skalę czy kradzieży. Zobowiązany do zwrotu darowizny powinien wydać przedmiot darowizny w naturze, czyli w takim stanie w jakim się znajduje. W przypadku jeśli przekazał przedmiot osobie trzeciej, powinien o tym powiadomić darczyńcę, który może skierować roszczenie do tej osoby. Jeżeli obdarowany nie może zwrócić rzeczy w naturze ma obowiązek zwrócić jej równowartość a w przypadku, gdy rzecz zbył, powinien oddać darczyńcy wszystko co uzyskał w zamian (np. pieniądze ze sprzedaży). Obdarowany może domagać się zwrotu nakładów ale tylko o tyle, o ile zwiększyły one wartość przedmiotu darowizny. Rażąca niewdzięczność umożliwia odwołanie darowizny zarówno darczyńcy, jak i jego spadkobiercom. Spadkobiercy mogą to zrobić zarówno wtedy, gdy darczyńca był do tego uprawniony w chwili śmierci, jak również wówczas, gdy obdarowany przyczynił się do jego śmierci. Darowizny nie można odwołać z powodu rażącej niewdzięczności, gdy darczyńca przebaczył obdarowanemu. Jeżeli w chwili przebaczenia darczyńca nie miał zdolności do czynności prawnych przebaczenie jest skuteczne, gdy nastąpiło z dostatecznym rozeznaniem.

     

     

    Kolejnym powodem odwołania darowizny może być fakt ubezwłasnowolnienia darczyńcy. Przedstawiciel ustawowy może wtedy żądać rozwiązania umowy darowizny, o ile ze względu na wartość darowizny jest ona nadmierna. Chodzi o sytuację kiedy ktoś w drodze darowizny otrzymał od darczyńcy majątek o znacznej wartości bez uzasadnienia. Rozwiązania umowy nie można żądać po upływie lat dwóch od jej wykonania, niezależnie od faktu kiedy doszło do ubezwłasnowolnienia darczyńcy.

    Mimo zaistnienia wyżej wymienionych okoliczności nie można odwołać darowizny, gdy była ona uzasadniona ze względu na zasady współżycia społecznego.

     

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE