- Reklama -
wtorek, 26 listopada 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFinanseOpłata adiacencka

    Opłata adiacencka

    Kto i kiedy uiszcza opłatę adiacencką?
    Obowiązek ponoszenia opłaty adiacenckiej spoczywa na właścicielach oraz użytkownikach wieczystych nieruchomości gruntowych, którzy wnieśli jednorazowe opłaty roczne za cały rok użytkowania wieczystego. Należność ta może wystąpić w przypadku podziału nieruchomości, scalenia i podziału nieruchomości, a także budowy urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub oraz źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi. Należy pamiętać, że przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się budowę drogi oraz wybudowanie pod ziemią, na ziemi albo nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

    Opłata adiacencka związana z podziałem nieruchomości

    W przypadku, gdy w wyniku podziału nieruchomości wzrosła jej wartość, opłatę adiacencką z tego tytułu ustala wójt, burmistrz albo prezydent miasta w drodze decyzji. Wysokość stawki procentowej tej  opłaty ustala rada gminy, w drodze uchwały, w wysokości nie większej niż 30% różnicy wartości nieruchomości. Decyzja o w sprawie ustalenia tej opłaty może zostać wydana w terminie 3 lat od dnia, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne. Wartość nieruchomości przed podziałem i po podziale określa się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu tej należności. Stan nieruchomości przed podziałem przyjmuje się na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości, a stan nieruchomości po podziale przyjmuje się na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale stało się prawomocne, przy czym nie uwzględnia się części składowych nieruchomości.


    Opłata adiacencka występująca w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości

    Osoby, które otrzymały nowe nieruchomości wydzielone w wyniku scalenia i podziału, są z kolei zobowiązane do wniesienia na rzecz gminy opłat adiacenckich w wysokości do 50% wzrostu wartości tych nieruchomości, w stosunku do wartości nieruchomości dotychczas posiadanych. W tym przypadku wysokość stawki procentowej jest ustalana przez radę gminy w uchwale o scaleniu i podziale nieruchomości. Z kolei wójt, burmistrz albo prezydent miasta, zawierając ugodę z osobami zobowiązanymi do zapłaty przedmiotowej opłaty, podpisują protokół uzgodnień, w którym ustalają termin i sposób jej wnoszenia. W razie niedojścia do ugody, o terminie i sposobie zapłaty rozstrzyga rada gminy, podejmując uchwałę o scaleniu i podziale nieruchomości. Termin ustalony w uchwale nie może być krótszy niż termin wybudowania urządzeń infrastruktury technicznej.


    Opłata adiacencka a budowa urządzeń infrastruktury technicznej

    Każdorazowo, po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi, wójt, burmistrz albo prezydent miasta mogą, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką z tego tytułu. Wydanie decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej może nastąpić w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi. Do ustalenia opłaty przyjmuje się stawkę procentową określoną w uchwale rady gminy obowiązującą w dniu, w którym stworzono wyżej wymienione warunki. Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej ustala także rada gminy w drodze uchwały. Ustalenie i wysokość tej należności zależy w głównej mierze od wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego budową urządzeń infrastruktury technicznej a następuje to po wydaniu opinii przez rzeczoznawcę majątkowego określającej wartość nieruchomości. Należy pamiętać, że opłata nie może być wyższa niż 50% różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu. Co więcej, przy ustalaniu opłaty, różnicę między wartością, jaką nieruchomość ma po wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką miała przed ich wybudowaniem, pomniejsza się o wartość nakładów poniesionych przez właściciela lub użytkownika wieczystego nieruchomości, na rzecz budowy poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej.


    Termin i sposób uiszczania opłaty

    Na wniosek właściciela nieruchomości opłatę adiacencką można rozłożyć na raty roczne, płatne w okresie do 10 lat. Warunki rozłożenia na raty są określane w decyzji o ustaleniu tej opłaty. W takim przypadku gmina zabezpiecza swoją należność np. przez ustanowienie hipoteki. Warto pamiętać, że obowiązek wniesienia opłaty powstaje po upływie 14 dni od dnia, w którym decyzja o ustaleniu opłaty stała się ostateczna. W przypadku rozłożenia należności na raty, należy wpłacić w tym terminie pierwszą ratę. 

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE