Spis treści
Podatek katastralny
Podatek katastralny jest jednym ze sposobów opodatkowania nieruchomości. Jego cechą charakterystyczną jest metoda obliczenia wysokości należnego podatku, która uzależniona jest od wartości katastralnej nieruchomości. W praktyce oznacza to znaczny wzrost dochodów budżetu i duży koszt dla Obywateli. Wadą podatku katastralnego jest bowiem zwiększenie wartości obciążeń podatkowych włąściciela nieruchomości, których wysokość nie zależy od dochodów podatnika. Bowiem im wyższa wartość nieruchomości, tym wyższy podatek do zapłacenia.
Kraje w których obowiązuje podatek katastralny
Obecnie w Polsce obowiązuje podatek od nieruchomości, którego wysokość uzależniona jest od powierzchni nieruchomości. Rady gminy w drodze uchwały określają wysokość obowiązujących w danym roku stawek podatku od nieruchomości.Podatek katastralny jest natomiast niczym nowym w Europie. Przykładowo, obowiązuje on m,in. w Niemczech w Wielkiej Brytanii, na Litwie, Łotwie, we Francji czy w Belgii.
Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie podatku katastralnego
Zgod nie z opublikowanym przez resort finansów oświadczeniem, Ministerstwo nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości.